pl
Godziny otwarcia:
PON:Zamknięte
PON: Zamknięte
WT: Zamknięte
ŚR: Zamknięte
CZW: Zamknięte
PT: Zamknięte
SOB: Zamknięte
ND: Zamknięte
Godziny otwarcia:
PON:Zamknięte
PON: Zamknięte
WT: Zamknięte
ŚR: Zamknięte
CZW: Zamknięte
PT: Zamknięte
SOB: Zamknięte
ND: Zamknięte

Muzeum w terenie

Etnograficzne reminiscencje filmowe

PME powróciło w wybrane miejsca badań terenowych, w których Piotr Szacki i Krzysztof Chojnacki, pracownicy Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, przeprowadzali dokumentację fotograficzno-filmową od końca lat 60. do 80. XX w.

Powrót ten miał za zadanie odszukać bohaterów wykonanych fotografii i zrealizowanych filmów lub ich potomków oraz zaprezentować zapisy, których nigdy nie mieli okazji zobaczyć. Spotkania prezentujące filmy, fotografie oraz zasoby Muzeum z danego terenu, odbyły się na forum społeczności lokalnej w siedzibie najbliższego domu kultury, wiejskiej świetlicy, szkoły, biblioteki lub lokalnego muzeum.

Celem tej etnograficznej reminiscencji było „oddanie terenowi” zarchiwizowanych w muzeum treści, a tym samym wzmocnienie świadomości posiadanych przez te społeczności zasobów kulturowych oraz wspieranie lokalnej tożsamości. Popularyzatorsko-animacyjne działania w ramach projektu objęły również warsztaty oraz wykonanie dokumentacji fotograficznej.

Informacje o pokazach filmowych w wybranych miejscowościach, które brały udział w projekcie, były na bieżąco ogłaszane na profilu PME na Facebooku. Z kolei relacje z każdego spotkania zostały zamieszczone na muzealnym Blogu, gdzie można przeczytać również raport z projektu.

Wybrane filmy są dostępne online na dedykowanej playliście „Muzeum w terenie” na kanale YouTube. Broszura edukacyjna projektu jest do pobrania tutaj.

Koordynatorka projektu: Małgorzata Jaszczołt

Projekt otrzymał I nagrodę w kategorii „Najlepszy muzealny projekt edukacyjny zrealizowany w 2018 roku” w konkursie „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba”.

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących
z Funduszu Promocji Kultury i budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Logo kultura dostępna
11.12 - 30.08.2020
Wystawa

Wcielenia jelenia