Oprowadzanie tematyczne po wystawie „Formy obecności. Sztuka Łemków/Rusinów Karpackich” będzie poświęcone tożsamości kulturowej, zakorzenionej w geografii Karpat, doświadczeniu domu i folklorze.
Cena
Udział w oprowadzaniu nie wymaga osobnego biletu. Obowiązuje bilet wstępu do Muzeum – na wystawę „Formy obecności. Sztuka Łemków/Rusinów Karpackich” lub bilet na wszystkie wystawy.
Dostępność
Wydarzenie tłumaczone na Polski Język Migowy.
Więcej informacji: dostepnosc@ethnomuseum.pl; tel.502 955 534 (możliwość wysłania SMS).
Prosimy o kontakt telefoniczny od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00.
O wydarzeniu
Drugie tematyczne oprowadzanie Michała Szymki po wystawie „Formy obecności. Sztuka Łemków/Rusinów Karpackich” poświęcone będzie tożsamości kulturowej społeczności łemkowskiej/rusińskiej. Jej odkrywanie prowadzi przez symboliczną geografię, w której centralne miejsce zajmują góry, las, cerkiew i dom – fundamentalne punkty odniesienia nasycone znaczeniami.
Oprowadzanie poświęcone jest temu, co w łemkowskiej/rusińskiej kulturze najgłębiej formacyjne: Karpatom, cerkwi, domowi, krajobrazowi. To w nich wybrzmiewa zakorzenienie – zarówno realne, jak i symboliczne – od chyży po górski las, od rytuału po codzienność. Spotkanie odsłania, jak współczesne i dawne przedstawienia krajobrazu, folkloru i praktyk życia wspólnotowego budują opowieść o tożsamości, która trwa mimo migracji, diasporalnego rozproszenia i wielopokoleniowej tęsknoty za miejscem pochodzenia.
Publiczność zaproszona jest do podróży przez górskie krajobrazy i kulturowe przestrzenie Karpat, w której fundamentalną rolę odgrywa gościnność – rozumiana nie tylko jako gest otwartości i zaproszenia do poznania, lecz także jako impuls do współuczestnictwa i empatycznego przeżywania wraz z twórczyniami i twórcami, bohaterkami i bohaterami prezentowanych dzieł.
Prowadzenie
Michał Szymko – doktor nauk humanistycznych, absolwent historii sztuki, ukrainistyki i dokumentalistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Specjalizuje się w badaniach nad sztuką łemkowską/ rusińską, zarówno w wymiarze naukowym, jak i popularyzatorskim. Kurator pierwszej wystawy współczesnej sztuki łemkowskiej „Przestrzeń zewnętrzna i wewnętrzna. Obrazy Łemkowszczyzny w sztuce współczesnej” w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej. Współtwórca Forum Przyszłości Kultury, laureat grantu Santander Universidades dla wybitnych doktorantów (2021), autor ponad 20 artykułów poświęconych sztuce i kulturze łemkowskiej/ rusińskiej. Autor rozprawy doktorskiej poświęconej problematyce tożsamości w łemkowskiej sztuce współczesnej. Od dekady związany z warszawskimi instytucjami kultury, m.in. Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Teatrem Powszechnym oraz Teatrem Garnizon Sztuki, obecnie wykładowca akademicki na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada bogate doświadczenie w badaniach naukowych i stażach zagranicznych na uczelniach związanych z badaniami nad Rusinami, takich jak: Uniwersytet w Toronto (Kanada, pod kierunkiem prof. Paula Roberta Magocsiego), Uniwersytet w Nowym Sadzie (Serbia), Uniwersytet w Preszowie (Słowacja) oraz Uniwersytet Karola w Pradze (Czechy).