Przejdź do menu Przejdź do treści

Porządek rzeczy: drewno i słoma

Bilet
Termin
15 kwietnia 2026,
17:00 -18:00
Dla kogo
Młodzież, Osoby dorosłe
dostępny dla osób niepełnosprawnych

Oprowadzanie po wystawie „Porządek rzeczy. Magazyn Piotra B. Szackiego” będzie okazją do przyjrzenia się historii pracy ludzi i ich relacjom ze środowiskiem poprzez zgromadzone narzędzia i przedmioty.


Cena

Aby wziąć udział w oprowadzaniu, należy zakupić bilet obejmujący oprowadzanie oraz zwiedzanie wystaw. Do wyboru są następujące warianty:

  • Oprowadzanie + zwiedzanie wszystkich wystaw
  • Oprowadzanie + zwiedzanie wystaw stałych oraz wystawy familijnej

W przypadku oprowadzania, które kończy się o godz. 18:00, wystawy można zwiedzać indywidualnie wyłącznie przed rozpoczęciem oprowadzania – tego samego dnia, w godzinach otwarcia Muzeum.

Dostępność

W razie pytań prosimy o kontakt (od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00): dostepnosc@ethnomuseum.pl, tel. 512 940 167.

O wydarzeniu

Drewno, włókna roślinne, wici i słoma były podstawą lokalnych, wiejskich gospodarek. W tradycyjnych społecznościach nie traktowano ich jako anonimowych surowców, lecz jako elementy krajobrazu, z którymi człowiek pozostawał w stałej, praktycznej i symbolicznej relacji. Badania etnograficzne – między innymi prowadzone przez Władysława Jeża-Jareckiego (1921–1981), pracownika PME – dokumentowały wiedzę o tym, gdzie i kiedy pozyskiwano surowce oraz jak je przetwarzano. Dotyczyło to zarówno wyplatania koszy i płotów, jak i wytwarzania narzędzi, konstrukcji czy sprzętów gospodarskich.

Z tej perspektywy muzealne kolekcje można odczytać jako archiwa wiedzy o zasobach i sposobach współpracy człowieka z otoczeniem. Współczesne badania nad środowiskiem i antropologią zasobów pozwalają spojrzeć na te zbiory w nowy sposób. Narzędzia zgromadzone w magazynie nie mówią tylko o technikach pracy – ukazują także relacje ludzi z materiałami dostępnymi w ich otoczeniu i sposoby, w jakie drewno, rośliny czy glina stawały się narzędziami, infrastrukturą i elementami życia codziennego.

Autorską klasyfikację muzealnych obiektów opracował Piotr Szacki, wybitny muzealnik i pracownik PME w latach 1962–2004. Prezentowane przedmioty związane są z pracą na roli, hodowlą, zbieractwem, rybołówstwem, pszczelarstwem oraz różnorodnym rzemiosłem.

Oprowadzanie po wystawie to zaproszenie do spojrzenia na zgromadzone rzeczy jako materialne ślady historii korzystania z zasobów – historii, która łączy ludzką pracę, właściwości materiałów i zmieniające się sposoby rozumienia relacji między człowiekiem a środowiskiem.

Prowadzenie

Patryk Pawlaczyk – absolwent Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK oraz studiów muzealniczych na Uniwersytecie Jagiellońskim. W Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie zajmuje się kolekcją Gospodarki i Rzemiosła.