W trakcie debaty, którą poprowadzi Bogna Świątkowska (Fundacja Bęc Zmiana) zastanowimy się nad kontekstem powstania disco polo jako gatunku muzycznego, jego związkach z przemianami ekonomicznymi, politycznymi i obyczajowymi w Polsce po 1989 r.
Rozmawiając z Moniką Borys, kulturoznawczynią i współkuratorką Disco Relaks – wystawa, Agatą Pyzik, dziennikarką i eseistką oraz Anną Cemeljić, znawczynią muzyki tradycyjnej, zastanowimy się nad disco polo jako formacją obyczajowo-estetyczną, czyli kto lubi, słucha tej muzyki i w jakich okolicznościach, a także nad rzeczywistością przedstawioną w tekstach twórczyń i twórców tego nurtu, podejmowanymi w nich tematami, ulubionych piosenkach.
Dostrzegając emancypacyjny potencjał disco polo, pochylimy się nad tym, co wniosło to zjawisko w życie Polaków, a także przyjrzymy się relacjom tego nurtu z obszarami kultury współczesnej, gdzie poszukamy przykładów jego przenikania i wpływów.
Wstęp wolny.
Prowadząca debatę:
Bogna Świątkowska
dziennikarka, promotorka kultury, założycielka Fundacji Bęc Zmiana, niegdyś redaktorka naczelna „Machiny” i autorka audycji w Roxy FM „Walki uliczne”
Panelistki:
Monika Borys,
kulturoznawczyni, dziennikarka, badaczka peryferyjnych wizualności. Jej zainteresowania naukowe skupiają się wokół historii popkultury, kultury wizualnej, filozofii feministycznej i teorii postkolonialnej.
Agata Pyzik
Dziennikarka, krytyczka, eseistka; pisze o kulturze, sztuce, estetyce i polityce do publikacji książkowych („Biedni, ale sexy”) oraz prasy polskiej i brytyjskiej.
Anna Čemeljić
Tancerka, tłumaczka, etnolożka zafascynowana związkami kultury tradycyjnej ze współczesną kulturą popularną, badała przyczyny powstania zjawiska „muzyki chodnikowej” (disco polo).