ŚR: 11:00 – 19:00
SOB 10:00 – 18:00
ND:12:00 – 17:00

PME ONLINE

Na czas zamknięcia Muzeum polecamy nasze zbiory, wystawy i treści wirtualne:

IKONY- wystawa grupy panGenerator
Nokia 3310, ikonka klepsydry, wiecznie za wolny pasek postępu, selfie zamieniające się w kupę żwiru…
„IKONY – wystawa grupy panGenerator” w ramach projektu Rzeczy Kultowe przygląda się obiektom, które stały się dla wielu nas współczesnych przedmiotem kultu, pożądania i nieodłącznym elementem stylu życia. Wyłonione ze sfery cyfrowej, niezbywalnej już części naszej rzeczywistości, interaktywne obiekty z pogranicza sztuki, inżynierii i nowych technologii, zachęcają do refleksji nad naszymi codziennymi zachowaniami w sieci, opatrzonymi cyfrowymi symbolami i wyuczonymi gestami.

W ramach wirtualnego zwiedzania zapraszamy do obejrzenia filmu prezentującego wszystkie instalacje z ekspozycji, wysłuchania debaty z udziałem twórców IKON, oraz zapoznanie się z katalogiem wystawy.

Fot Maciej Jędrzejewski Fot Maciej Jędrzejewski

„Do Dzieciątka przybieżając … Szopki pozaeuropejskie w polskich kolekcjach”
Mimo pandemii zdecydowaliśmy się na wirtualną ekspozycję, do której zwiedzania zapraszamy Państwa ze swoich domów. W okresie świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku szczególnie polecamy zaglądanie do galerii prezentującej obiekty z tej ekspozycjioraz obejrzenie oprowadzania kuratorskiego w wykonaniu Dariusza Skonieczko, opiekuna kolekcji afrykańskiej w PME.

Równorodność. Kolekcja Tomasza Aramady.
Na czas lockdownu zorganizowaliśmy dla Was oprowadzania online ukazujące wystawę z  różnych perspektyw.
Zapraszamy do obejrzenia nagrań ze spacerów online i poznanie wystawy razem z:
dr Ewą Klekot – antropolożką, tłumaczką, kuratorką. Oprowadzanie pt. ” „Konsumuję, jestem, aspiruję: Jarmark Polska w kreacjach Tomasza Armady”
Tomaszem Armadą –  artystą, projektantem, wizjonerem. Oprowadzanie pt. ” Równorodność a współczesna moda”
Agatą Pyzik- eseistką, pisarką i kuratorką naszej wystawy. Oprowadzanie pt. ”Zwykli ludzie”
-Patrykiem Pawlaczykiem – etnologiem, zainteresowanym kontekstami funkcjonowania ubiorów ludowych. Oprowadzanie pt „Typy polskie. Etnograficzne przedstawianie innego”.

O inspiracjach, tropach i wspólnej pracy kuratorów możecie posłuchać (i zobaczyć wystawę!) podczas  Spotkania z twórcami wystawy ”Równordoność. Kolekcja Tomasza Armady”.
Szykujemy kolejne atrakcje wokół wystawy – zapraszamy na wydarzenie wystawy na Facebooku.

Afrykańskie wyprawy, azjatyckie drogi
Najciekawsze fragmenty ekspozycji zobaczycie na krótkim filmie prezentującym wystawę.
W ramach wystawy możecie obejrzeć spotkania z inspirującymi osobami. Polecamy cykl Afrorozmowy:
z dr Margaret Amaka Ohia-Nowak i z dj’em Bumi Philipsem – którzy podczas spotkań live opowiadali o życiu Polaków odmiennego pochodzenia etnicznego.
Z kolei na spotkaniu online Afrobeats i afrykańscy millenialsi Olga Clarke, popularyzatorka wiedzy o Nigerii i innych krajach afrykańskich, opowiada o korzeniach i fenomenie muzyki afrobeats.
Zachęcamy także do poznania historii renowacji jednego z najcenniejszych zabytków z wystawy: Stróju Królowej Bakuba. Jeżeli macie ochotę posłuchać etnicznej, przejmującej muzyki instrumentalnej pochodzącej z Afryki i Azji, zobaczcie koncert Marii Pomianowskiej z zespołem, który towarzyszył otwarciu wystawy.

Alebrijes: Meksyk tworzony w Polsce.
Intrygujące, kolorowe, niezwykłe. Takie są meksykańskie alebrijes – rzeźby ze świata wyobraźni. Zachęcamy do obejrzenia naszej galerii i rozkoszowania się ich urokiem. Dostępne jest również oprowadzanie online po wystawie.

Nad Wisłą, na Urzeczu
Obejrzyjcie wystawę na oprowadzaniu kuratorskim  „Nad Wisłą, na Urzeczu”. Dla miłośników muzyki mamy także nagranie z transmisji live Koncert Kapeli ze Wsi Warszawa, pełen muzycznych inspiracji mazowieckich oraz tekstów rodem z Urzecza, który odbył się w naszym Muzeum, przy Kredytowej 1.

7 spotkań, 7 historii
Najnowszy etnograficzno- filmowy projekt będący kontynuacją muzealnych badań terenowych, prowadzonych od lat 60 do 80. XX w. To spotkania z tymi bohaterami naszych dawnych filmów lub ich rodzinami. Filmowe opowieści o czasach, ludziach i rzemiośle. Wszystkie filmy dostępne będą na playliście. Miłego seansu.

NASZE MEDIA:
Facebook, Instagram, Twitter, Spotify i YouTube – to tam codziennie publikujemy aktualne treści dotyczące działalności PME online. Śledźcie nas na bieżąco!

EDUKACJA ONLINE
Jak twórczo spędzić czas w domu i wspierać edukację dzieci? Zapisując grupy na lekcje online oraz poprzez uczestnictwo w naszych warsztatach dla dzieci. Zachęcamy także do korzystania z naszych zasobów online dla najmłodszych.

PLATFORMA ONLINE
Wirtualny spacer po wystawach Zwykłe-Niezwykłe, Zakochany Chopin oraz Czas Świętowania. Przeglądarka obiektów – stroje ludowe, akcesoria, tkaniny, wybór obrazów m.in. Ociepka, Sówka, Shummer, ekspozycje online ilustrowane fotografiami, grafikami i pocztówkami z archiwum PME. Przeglądaj zasoby platformy.