WT:11:00 – 19:00

Zwiedź nasze muzeum wirtualnie poniżej!

Wirtualny spacer został zrealizowany w ramach Projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – RPO WM 2014-2020 pt. „Regionalna Platforma Informacyjna – Kultura na Mazowszu.”
Wizualizacja przedstawia wystawy stałe oraz czasowe, które były dostępne w październiku 2020.

IKONY- wystawa grupy panGenerator
Nokia 3310, ikonka klepsydry, wiecznie za wolny pasek postępu, selfie zamieniające się w kupę żwiru…
„IKONY – wystawa grupy panGenerator” w ramach projektu Rzeczy Kultowe przygląda się obiektom, które stały się dla wielu nas współczesnych przedmiotem kultu, pożądania i nieodłącznym elementem stylu życia. Wyłonione ze sfery cyfrowej, niezbywalnej już części naszej rzeczywistości, interaktywne obiekty z pogranicza sztuki, inżynierii i nowych technologii, zachęcają do refleksji nad naszymi codziennymi zachowaniami w sieci, opatrzonymi cyfrowymi symbolami i wyuczonymi gestami.

W ramach wirtualnego zwiedzania zapraszamy do obejrzenia filmu prezentującego wszystkie instalacje z ekspozycji, wysłuchania debaty z udziałem twórców IKON, oraz zapoznanie się z katalogiem wystawy.

Fot Maciej Jędrzejewski Fot Maciej Jędrzejewski

Równorodność. Kolekcja Tomasza Armady.
Na czas lockdownu zorganizowaliśmy dla Was oprowadzania online ukazujące wystawę z  różnych perspektyw.
Zapraszamy do obejrzenia nagrań ze spacerów online i poznanie wystawy razem z:
dr Ewą Klekot – antropolożką, tłumaczką, kuratorką. Oprowadzanie pt.  „Konsumuję, jestem, aspiruję: Jarmark Polska w kreacjach Tomasza Armady”
Tomaszem Armadą –  artystą, projektantem, wizjonerem. Oprowadzanie pt. ” Równorodność a współczesna moda”
Agatą Pyzik- eseistką, pisarką i kuratorką naszej wystawy. Oprowadzanie pt. ”Zwykli ludzie”
-Patrykiem Pawlaczykiem – etnologiem, zainteresowanym kontekstami funkcjonowania ubiorów ludowych. Oprowadzanie pt „Typy polskie. Etnograficzne przedstawianie innego”.

O inspiracjach, tropach i wspólnej pracy kuratorów możecie posłuchać (i zobaczyć wystawę!) podczas  Spotkania z twórcami wystawy ”Równordoność. Kolekcja Tomasza Armady”.

Afrykańskie wyprawy, azjatyckie drogi
Najciekawsze fragmenty ekspozycji zobaczycie na krótkim filmie prezentującym wystawę.
W ramach wystawy możecie obejrzeć spotkania z inspirującymi osobami. Polecamy cykl Afrorozmowy:
z dr Margaret Amaka Ohia-Nowak i z dj’em Bumi Philipsem – którzy podczas spotkań live opowiadali o życiu Polaków odmiennego pochodzenia etnicznego.
Z kolei na spotkaniu online Afrobeats i afrykańscy millenialsi Olga Clarke, popularyzatorka wiedzy o Nigerii i innych krajach afrykańskich, opowiada o korzeniach i fenomenie muzyki afrobeats.
Zachęcamy także do poznania historii renowacji jednego z najcenniejszych zabytków z wystawy: Stróju Królowej Bakuba. Jeżeli macie ochotę posłuchać etnicznej, przejmującej muzyki instrumentalnej pochodzącej z Afryki i Azji, zobaczcie koncert Marii Pomianowskiej z zespołem, który towarzyszył otwarciu wystawy.

Polecamy rozmowy o kobietach z azjatyckiego kręgu kulturowego: Chiny z kobiecej perspektywy – rozmowa z Adiną Zemanek, sinolożką i etnografką.

Alebrijes: Meksyk tworzony w Polsce.
Intrygujące, kolorowe, niezwykłe. Takie są meksykańskie alebrijes – rzeźby ze świata wyobraźni. Zachęcamy do obejrzenia naszej galerii i rozkoszowania się ich urokiem. Dostępne jest również oprowadzanie online po wystawie.
Do obejrzenia: Meksyk z kobiecej perspektywy – spotkanie z Beatą Kowali, autorką książki „No pasa nada! Nic się nie dzieje. Kobiece oblicze Meksyku” (wyd. Mova, 2020) oraz Sztuka ludowa i karnawał w Meksyku – wykład Oli Synowiec, latynoamerykanistki, dziennikarki, autorki przewodników po Meksyku.

Nad Wisłą, na Urzeczu
Obejrzyjcie wystawę na oprowadzaniu kuratorskim  „Nad Wisłą, na Urzeczu” oraz tematycznym oprowadzaniu „Nadwiślańskie Urzecze. Kraina wolnych ludzi”

Dla miłośników muzyki mamy także nagranie z transmisji live Koncert Kapeli ze Wsi Warszawa, pełen muzycznych inspiracji mazowieckich oraz tekstów rodem z Urzecza, który odbył się w naszym Muzeum, przy Kredytowej 1.

7 spotkań, 7 historii
Etnograficzno- filmowy projekt będący kontynuacją muzealnych badań terenowych, prowadzonych od lat 60 do 80. XX w. To spotkania z tymi bohaterami naszych dawnych filmów lub ich rodzinami. Filmowe opowieści o czasach, ludziach i rzemiośle. Wszystkie filmy dostępne będą na playliście. Miłego seansu.

NASZE MEDIA:
Facebook, Instagram, Twitter, Spotify i YouTube – to tam codziennie publikujemy aktualne treści dotyczące działalności PME online. Śledźcie nas na bieżąco!

EDUKACJA ONLINE
Jak twórczo spędzić czas w domu i wspierać edukację dzieci? Zapisując grupy na lekcje online oraz poprzez uczestnictwo w naszych warsztatach dla dzieci. Zachęcamy także do korzystania z naszych zasobów online dla najmłodszych.

PLATFORMA ONLINE
Wirtualny spacer po wystawach Zwykłe-Niezwykłe, Zakochany Chopin oraz Czas Świętowania. Przeglądarka obiektów – stroje ludowe, akcesoria, tkaniny, wybór obrazów m.in. Ociepka, Sówka, Shummer, ekspozycje online ilustrowane fotografiami, grafikami i pocztówkami z archiwum PME. Przeglądaj zasoby platformy.