pl
Godziny otwarcia:
CZW:11:00 – 17:00
PON: Zamknięte
WT: 11:00 – 19:00
ŚR: 11:00 – 19:00
CZW: 11:00 – 17:00
PT: 11:00 – 19:00
SOB: 12:00 – 18:00
ND: 12:00 – 18:00
Godziny otwarcia:
CZW:11:00 - 17:00
PON: Zamknięte
WT: 11:00 – 19:00
ŚR: 11:00 – 19:00
CZW: 11:00 - 17:00
PT: 11:00 – 19:00
SOB 12:00 – 18:00
ND: 12:00 – 18:00
pl
Godziny otwarcia:
CZW: 11:00 – 17:00
PON: Zamknięte
WT: 11:00 – 19:00
ŚR: 11:00 – 19:00
CZW: 11:00 – 17:00
PT: 11:00 – 19:00
SOB: 12:00 – 18:00
ND: 12:00 – 18:00
Godziny otwarcia:
CZW: 11:00 - 17:00
PON: Zamknięte
WT: 11:00 – 19:00
ŚR: 11:00 – 19:00
CZW: 11:00 - 17:00
PT: 11:00 – 19:00
SOB 12:00 – 18:00
ND: 12:00 – 18:00
pl

Edukacja online

Odkrywaj kulturę nie wychodząc z domu!

Zapraszamy Was do świata etnograficznej edukacji online.

Mamy dla Was materiały plastyczne: kolorowanki, komiksy, zadania, filmiki instruktażowe, dzięki którym możecie twórczo spędzić czas w domu.
Od kilku lat przygotowujemy dla Was w Muzeum dla Dzieci specjalne wystawy familijne – teraz możecie zwiedzić je wirtualnie, w wersji audio, w polskim języku migowym oraz wykonać zadania zawarte w specjalnie do nich przygotowanych broszurach edukacyjnych. Zapoznajcie się także z naszymi projektami edukacyjnymi – wejdźcie na ich strony internetowe, a znajdziecie tam filmy, zdjęcia oraz zadania do samodzielnego wykonania.
Spędźcie ten czas z etnografią! Do dzieła!

Ilustracja połączona z kolorowanką. Przedstawia wizerunek kobiety ze skrzyżowanymi na piersi rękami, ubranej w czerwony strój. W tle widoczny kolorowy wóz, na którym znajdują się: kogut, ozdoby z kwiatów, wizerunki świętych, figurki osób ubranych w tradycyjne stroje.Fotografia czarno-biała z elementem kolażu. Na pierwszym planie postać z afrykańską maską na twarzy. W tle widoczna scena wchodzenia na pokład łódki, która przybiła do brzegu rzeki. Dalej widoczna panorama mostu, wieża budynku. Na górze napis: Etnopodróże z Muzeum Dla Dzieci, część pierwsza: Afryka Zachodnia.

MATERIAŁY PLASTYCZNE i NARZĘDZIA EDUKACYJNE: 

  1. Cykl #etnoZPT nawiązuje do nieznanych dzieciom, a przez dorosłych zapomnianych, szkolnych Zajęć Praktyczno-Technicznych. Chcemy być ekologiczni i gospodarni – nic się nie zmarnuje – zgodnie z zasadą zero waste. Ideą jest wykorzystanie tego, co zostało skazane na śmietnik, a zasługuje na kolejne życie. Chwyćcie w dłoń igły, kleje i działajcie z nami!
    #1 – link do instrukcji: gitarka
    #2 – link do instrukcji: etnozawieszki
    #3 – link do instrukcji: okładka na zeszyt
    #4 – link do instrukcji: smok koreański
    #5 – link do instrukcji: wiosenny breloczek
    #6 – link do instrukcji: La Catrina
    #7 – link do instrukcji: etnolaleczki
    #8 – link do instrukcji: doniczka
    #9
    link do instrukcji: wianek
  2. Cykl #etnopodróże to interaktywne wykłady, w których dzieci poznają ciekawostki dotyczące kultur różnych regionów świata, ale też informacji o geografii, faunie i florze, modzie czy kulturze popularnej. Pretekstem do stworzenia poszczególnych odcinków są maski znajdujące się w zbiorach Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Do każdego odcinka przygotowane zostało zadanie do wykonania. Wykłady skierowane są do dzieci od 8 roku życia, choć z pomocą rodziców materiał może służyć również młodszym dzieciom.
    #1 – link do wykładu: Maska Kpelie i Afryka Zachodnia
    #2 – link do wykładu: Maska Mahakali i Tybet
    #3 – link do wykładu: Maska Diabeł z Yare i Wenezuela
    #4 – link do wykładu: Maska śmierci i południowy Śląsk, Polska
    #5 – link do wykładu: Maska Garra Yakka i Sri Lanka
    #6 – link do wykładu: Maska jaguara i Meksyk
    #7 – link do wykładu: Maska Survakara i Bułgaria
    #8 – link do wykładu: Maska królewska i Demokratyczna Republika Konga
    #9 – link do wykładu: Maska do tańca Chonguinada i Peru
    #10 – link do wykładu: Maska Kwakiutlów i Kanada
  3. Polskie wycinanki
    Odkryjcie różnorodność polskich wycinanek i ćwiczcie precyzję.
    Link do strony z instrukcją
  4. Polskie stroje ludowe
    Podziwiamy stroje za ich piękno i bogactwo wzorów, ale co o nich wiemy?
    Link do strony z instrukcją
  5. Komiksy z wystawy „Wcielenia jelenia”
    Jeśli lubicie wymyślanie własnych historii i twórcze pisanie, polecamy nasze komiksy. Niektóre powstały do wystawy „Wcielenia jelenia” – wydrukujcie je, ułóżcie w dowolnej kolejności i stwórzcie własną historię.
    Link do strony z komiksami
  6. Kalendarz świąt dorocznych
    Link do grafiki z kalendarzem
  7. Kolorowanki
    Kolorowanki zostały opracowane na podstawie unikalnych kartek świątecznych z kolekcji Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
    Link do kolorowanek wielkanocnych
    Link do kolorowanek bożonarodzeniowych

 

Zdjęcie kolorowe przedstawiające dzieci przyczepiające do ściany fragmenty układanki w kształcie mapy.

Zdjęcie kolorowe przedstawiające kobietę widzianą od tyłu, która telefonem robi zdjęcie wiszącej na ścianie plastikowej głowie jelenia, przyozdobionej wiankiem z kwiatów polnych i figurkami ptaszków.

WYSTAWY EDUKACYJNE DO ZWIEDZANIA ONLINE:

  1. „Patrioci codzienności”
    Patrioci codzienności to niezwykli–zwykli ludzie. Nazwaliśmy ich patriotami codzienności, ponieważ ich pasja i zaangażowanie czynią świat lepszym miejscem dla nas wszystkich. Wystawa jest efektem projektu „Patriotyzm codzienności – rzeczy niepospolite” dofinansowanego przez Muzeum Historii Polski w programie „Patriotyzm jutra” oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.
    Link do spaceru wirtualnego po wystawie
  2. „Wiano”
    Czym jest współczesne wiano, zwane niegdyś posagiem, którego symbolem jest skrzynia wianna?  Wystawa „Wiano” to refleksja nad współczesnym wianem, czyli posagiem na dorosłość, której dokonaliśmy razem z nastolatkami, w tym wychowankami Zakładu Poprawczego w Studzieńcu oraz Studentkami – Praktykantkami, które wymyśliły ideę projektu i zrealizowały go. Partnerem wystawy było Stowarzyszenie z Siedzibą w Warszawie, a została ona dofinansowana przez Fundację Orange.
    Link do spaceru wirtualnego po wystawie
  3. „Wcielenia jelenia”
    Wystawa przygląda się burzliwym losom i rozmaitym wizerunkom jelenia. Jeleń baśniowy, magiczny, prestiżowy, kiczowaty, brokatowy, różowy, po prostu kultowy jest bohaterem wystawy Wcielenia Jelenia. Wystawa została zrealizowana w ramach projektu „Rzeczy kultowe” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.
    Link do spaceru oprowadzania po wystawie z audiodeskrypcją
  4. „O!Kolekcja”
    Ideą projektu „O! Kolekcja” było zwrócenie uwagi na zjawisko dziecięcego kolekcjonowania. Do współpracy przy przedsięwzięciu zaproszeni zostali specjaliści – etnolodzy, socjolodzy, psycholodzy oraz edukatorzy. Wystawa prezentowana była również w rzeszowskim Muzeum Dobranocek.
    Projekt dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.
    Link do spaceru wirtualnego

Obrazek kolorowy przedstawiający popiersie jelenia z okazałymi rogami. W tle widzać zamglone góry. Od głowy jelenia odchodzi pusty, biały dymek komiksowy. Fragment ulotki zatytułowanej: Jeleń współczesny. Żółte tło, obok tekstu zdjęcie białej porcelanowej figurki jelenia o uproszczonym, zgeometryzowanym kształcie.Strona ulotki zatytułowanej: Jeleń mieszczański. Jasnoniebieskie tło, obok tekstu widoczny wizerunek tulipana oraz ryczącego jelenia.

BROSZURY WYSTAWOWE:

W broszurach opracowywanych do wystaw w Muzeum dla Dzieci znajdują się przede wszystkim ciekawe zadania i propozycje działań. Możecie je pobrać i wydrukować.

  1. „Wcielenia jelenia”
    Wystawa prezentuje jak kulturze zmieniał się wizerunek jelenia. Jeleni jest więcej w naszym otoczeniu niż nam się wydaje! Wystawa powstała w ramach projektu „Rzeczy kultowe” dofinansowanego na lata 2018-20 przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.
    Link do broszury „Wcielenia jelenia”
  2. „Disco Relaks”
    Wystawa efemeryczna „Disco Relaks” opowiada o kulturowym fenomenie disco polo – które można nazwać „soundtrackiem” polskiej transformacji lat 90. Czas przemian, z pozoru nieograniczonych możliwości i marzeń o sukcesie, znalazł swoje odbicie w nieskrępowanej estetycznie wyobraźni twórczyń i twórców tego gatunku. Pomimo odrzucenia przez część środowisk opiniotwórczych, disco polo porwało miliony Polaków i porywa nadal. Wystawa zrealizowana w ramach projektu „Rzeczy kultowe” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.
    Link do broszury Disco Relaks
  3. „Let’s bee friends”
    Wystawa o koegzystencji człowieka i pszczół, pszczelarstwie i roli tych niezwykłych owadów w świecie. Wystawa prezentowana w Muzeum dla Dzieci była adaptacją wystawy stworzonej przez Zamek Cieszyn, a jej kuratorką była Anna Zabdyrska.
    Link do broszury Let’s bee friends
  4. „ŁADnie. Od morza do Tatr”
    Na wystawie zależało nam na uwrażliwieniu najmłodszych odbiorców na piękno naszego kraju i sprawieniu, by czuli się za niego odpowiedzialni.
    Wystawa powstała w ramach projektu ŁADnie. Od morza do Tatr. Patriotyzm krajobrazu” dofinansowanego przez Muzeum Historii Polski w programie „Patriotyzm jutra” oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.
    Link do broszury ŁADnie. Od morza do Tatr
  5. „Futbolove historie”
    Wystawa prezentująca kolekcję akcesoriów piłkarskich Stefana Szczepłka wpleciona w przestrzeń ekspozycji „Czas świętowania”, działania i materiały edukacyjne oraz wspólne oglądanie meczów Mistrzostw Europy w 2016 w Państwowym Muzeum Etnograficznym to elementy niezwykłego projektu, który najważniejszym partnerem i sponsorem był Bank BZWBK (obecnie Santander).
    Link do broszury Futbolove historie
  6. „O!Kolekcja”
    Zbieranie znaczków, kolorowych karteczek, figurek bohaterów, kapsli czy opakowań po gumach do żucia – większość z nas coś zbiera lub zbierała. Dlaczego kolekcjonujemy od najmłodszych lat? Wystawa „O! Kolekcja” była poszukiwaniem odpowiedzi na to pytanie i przestrzenią prezentacji kolekcji dziecięcych.
    Projekt realizowany był dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego. Honorowy patronat nad wystawą objęła Małżonka Prezydenta RP, Pani Agata Kornhauser-Duda.
    Link do broszury O!Kolekcja

Fotografia kolorowa przedstawiająca wnętrze: drewniany parkiet, okna oraz cylindryczny, płaski kubik po środku. Przy kubiku siedzą dwie osoby z czarnymi przepaskami na oczach. Stojący obok ludzie przyglądają się obiektowi znajdującemu się obok okna.Czarno-czerwona ilustracja przedstawiająca twarze osób różnej płci i w różnym wieku. Kobieta w centrum kompozycji ma na głowie wianek z czerwonych kwiatów. Obok napis: "Patrioci codzienności".

PROJEKTY REALIZOWANE WE WSPÓŁPRACY I PARTNERSTWIE:

W latach 2013-20 zrealizowaliśmy 12 projektów edukacyjnych w ramach edukacji w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie i Muzeum dla Dzieci. Wiele z nich we współpracy z innymi instytucjami i organizacjami zajmującymi się edukacją kulturową. Efektami projektów były wystawy, animacje, materiały edukacyjne, badania, filmy. Zraszamy do zapoznania się z nimi i odkrywania bogactwa kultury i inspirowania się do twórczych działań.

  1. „Uwolnić projekt”link do strony projektu
    Projekt wyróżniony w konkursie „Wierzba – Mazowieckie zdarzenia muzealne” realizowany w ramach obchodów Roku Oskara Kolberga (2014) przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie z inicjatywy Stowarzyszenia z Siedzibą w Warszawie z dofinansowania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
  2. „Muzeum Dźwięku” link do strony projektu
    Projekt realizowany przez Stowarzyszenie z Siedzibą w Warszawie we współpracy z Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.
  3. „Praktykuj w kulturze” link do strony projektu
    Projekt  realizowany przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu: edukacja kulturalna, priorytet: doskonalenie kadr kultury” we współpracy z MOISEUM. Wybrane w drodze konkursu trzy studentki wzięły udział w intensywnym, standaryzowanym programie praktyk w Państwowym Muzeum Etnograficznym, gruntownie zapoznając się z funkcjonowaniem instytucji kultury.
  4. „E-Kolekcja” i „Ekspedycja ’88” link do strony projektu
    Na przełomie 2017 i 2018 jako efekt projektu „E-Kolekcja” zaprezentowano pierwszą w Polsce etnograficzną, edukacyjną wystawę „Ekspedycja ‘88″. Zebrane na wystawie obiekty dotyczyły różnych aspektów codzienności końca lat 80. XX w. Zestawione razem były rodzajem „laboratorium“, dzięki któremu odbyliśmy podróż do roku 1988, zderzając ówczesną codzienność, nie tak przecież odległą, z czasami nam współczesnymi. Wystawa została pokazana również w ramach Łódź Design Festival, w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie oraz Zamku w Janowcu (oddział Muzeum Nadwiślańskiego).
    Projekt „Etnograficzna, edukacyjna kolekcja“ (E-Kolekcja) zrealizowano w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna“ MKiDN oraz dzięki dofinansowaniu Samorządu Województwa Mazowieckiego.
  5. „Teens Love Design”link do strony projektu
    Projekt „Teens Love Design 2017 – Młodzieżowy Sektor Kreatywny” przewidywał uruchomienie w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie „centrum kompetencyjnego” młodzieżowych sektorów kreatywnych. Na podstawie poprowadzonej superwizji podczas warsztatów w stolicy Polski i Grecji opracowano raport rekomendacyjny dla wykonawcy prototypu-instalacji i wystawy grupy artystycznej Pan Generator pt. „TEEN AGE z instalacją hash2ash”.


    Nowe pracownie edukacyjne i pracownia ceramiczna zostały wyposażone w ramach projektu „Zakup sprzętu i wyposażenia na potrzeby nowoczesnych wystaw Państwowego Muzeum Etnograficznego i świadczonych w nim działań edukacyjno-kulturalnych” współfinansowany przez Unię Europejską w ramach VIII osi priorytetowej Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.