pl
Godziny otwarcia:
CZW:10:00 – 17:00
PON: Zamknięte
WT: 10:00 – 17:00
ŚR: 11:00 – 19:00
CZW: 10:00 – 17:00
PT: 10:00 – 17:00
SOB: 10:00 – 18:00
ND: 12:00 – 17:00
Godziny otwarcia:
CZW:10:00 – 17:00
PON: Zamknięte
WT: 10:00 – 17:00
ŚR: 11:00 – 19:00
CZW: 10:00 – 17:00
PT: 10:00 – 17:00
SOB 10:00 – 18:00
ND: 12:00 – 17:00
pl
Godziny otwarcia:
CZW: 10:00 – 17:00
PON:Zamknięte
WT: 10:00 – 17:00
ŚR:11:00 – 19:00
CZW:10:00 – 17:00
PT:10:00 – 17:00
SOB: 10:00 – 18:00
ND:12:00 – 17:00
Godziny otwarcia:
CZW: 10:00 – 17:00
PON:Zamknięte
WT:10:00 – 17:00
ŚR:11:00 – 19:00
CZW:10:00 – 17:00
PT:10:00 – 17:00
SOB 10:00 – 18:00
ND:12:00 – 17:00
pl

Edukacja online

Odkrywaj kulturę nie wychodząc z domu!

Zapraszamy Was do świata etnograficznej edukacji online.

Mamy dla Was materiały plastyczne: kolorowanki, komiksy, zadania, filmiki instruktażowe, dzięki którym możecie twórczo spędzić czas w domu.
Od kilku lat przygotowujemy dla Was w Muzeum dla Dzieci specjalne wystawy familijne – teraz możecie zwiedzić je wirtualnie, w wersji audio, w polskim języku migowym oraz wykonać zadania zawarte w specjalnie do nich przygotowanych broszurach edukacyjnych. Zapoznajcie się także z naszymi projektami edukacyjnymi – wejdźcie na ich strony internetowe, a znajdziecie tam filmy, zdjęcia oraz zadania do samodzielnego wykonania.
Spędźcie ten czas z etnografią! Do dzieła!

MATERIAŁY PLASTYCZNE i NARZĘDZIA EDUKACYJNE: 

 1. Cykl #etnoZPT nawiązuje do nieznanych dzieciom, a przez dorosłych zapomnianych, szkolnych Zajęć Praktyczno-Technicznych. Chcemy być ekologiczni i gospodarni – nic się nie zmarnuje – zgodnie z zasadą zero waste. Ideą jest wykorzystanie tego, co zostało skazane na śmietnik, a zasługuje na kolejne życie. Chwyćcie w dłoń igły, kleje i działajcie z nami! Filmowych instrukcji szukajcie tutaj.
  #1 – gitarka
  #2 – etnozawieszki
  #3 – okładka na zeszyt
  #4 – smok koreański
  #5 – wiosenny breloczek
  #6 – portfelik
  #7 – La Catrina
  #8 – etnolaleczki
  #9 – doniczka
  #
  10 – wianek
 2. Cykl #etnopodróże to interaktywne wykłady, w których dzieci poznają ciekawostki dotyczące kultur różnych regionów świata, ale też informacji o geografii, faunie i florze, modzie czy kulturze popularnej. Pretekstem do stworzenia poszczególnych odcinków są maski znajdujące się w zbiorach Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Do każdego odcinka przygotowane zostało zadanie do wykonania. Wykłady skierowane są do dzieci od 8 roku życia, choć z pomocą rodziców materiał może służyć również młodszym dzieciom.
  #1 – Maska Kpelie i Afryka Zachodnia
  #2 – Maska Mahakali i Tybet
  #3 – Maska Diabeł z Yare i Wenezuela
  #4 – Maska śmierci i południowy Śląsk, Polska
  #5 – Maska Garra Yakka i Sri Lanka
  #6 – Maska jaguara i Meksyk
  #7 – Maska Survakara i Bułgaria
  #8 – Maska królewska i Demokratyczna Republika Konga
  #9 – Maska do tańca Chonguinada i Peru
  #10 – Maska Kwakiutlów i Kanada
 3. Polskie wycinanki do samodzielnego wykonania są tutaj.
  Odkryjcie różnorodność polskich wycinanek i ćwiczcie precyzję.
 4. Informacje oraz grafiki do druku o polskich strojach ludowych znajdziecie tutaj.
  Podziwiamy stroje za ich piękno i bogactwo wzorów, ale co o nich wiemy?
 5. Komiksy z wystawy „Wcielenia jelenia” znajdziecie tutaj.
  Jeśli lubicie wymyślanie własnych historii i twórcze pisanie, polecamy nasze komiksy. Niektóre powstały do wystawy „Wcielenia jelenia” – wydrukujcie je, ułóżcie w dowolnej kolejności i stwórzcie własną historię.
 6. Kalendarz świąt dorocznych do ściągnięcia i druku tutaj.
 7. Kolorowanki na Wielkanoc znajdziecie tutaj.
  Kolorowanki na Boże Narodzenie tutaj.
  Kolorowanki zostały opracowane na podstawie unikalnych kartek świątecznych z kolekcji Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.WYSTAWY EDUKACYJNE DO ZWIEDZANIA ONLINE:

 1. „Patrioci codzienności”  – spacer wirtualny po wystawie
  Patrioci codzienności to niezwykli–zwykli ludzie. Nazwaliśmy ich patriotami codzienności, ponieważ ich pasja i zaangażowanie czynią świat lepszym miejscem dla nas wszystkich. Wystawa jest efektem projektu „Patriotyzm codzienności – rzeczy niepospolite” dofinansowanego przez Muzeum Historii Polski w programie „Patriotyzm jutra” oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.
 2. „Wiano” – spacer wirtualny po wystawie
  Czym jest współczesne wiano, zwane niegdyś posagiem, którego symbolem jest skrzynia wianna?  Wystawa „Wiano” to refleksja nad współczesnym wianem, czyli posagiem na dorosłość, której dokonaliśmy razem z nastolatkami, w tym wychowankami Zakładu Poprawczego w Studzieńcu oraz Studentkami – Praktykantkami, które wymyśliły ideę projektu i zrealizowały go. Partnerem wystawy było Stowarzyszenie z Siedzibą w Warszawie, a została ona dofinansowana przez Fundację Orange.
 3. „Wcielenia jelenia” – oprowadzanie z audiodeskrypcją
  Wystawa przygląda się burzliwym losom i rozmaitym wizerunkom jelenia. Jeleń baśniowy, magiczny, prestiżowy, kiczowaty, brokatowy, różowy, po prostu kultowy jest bohaterem wystawy Wcielenia Jelenia. Wystawa została zrealizowana w ramach projektu „Rzeczy kultowe” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.
 4. „O!Kolekcja” – spacer wirtualny po muzeum z wystawą „O!Kolekcja” w Muzeum dla Dzieci
  Ideą projektu „O! Kolekcja” było zwrócenie uwagi na zjawisko dziecięcego kolekcjonowania. Do współpracy przy przedsięwzięciu zaproszeni zostali specjaliści – etnolodzy, socjolodzy, psycholodzy oraz edukatorzy. Wystawa prezentowana była również w rzeszowskim Muzeum Dobranocek.
  Projekt dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.

BROSZURY WYSTAWOWE:

W broszurach opracowywanych do wystaw w Muzeum dla Dzieci znajdują się przede wszystkim ciekawe zadania i propozycje działań. Możecie je pobrać i wydrukować.

 1. „Wcielenia jelenia” tutaj
  Wystawa prezentuje jak kulturze zmieniał się wizerunek jelenia. Jeleni jest więcej w naszym otoczeniu niż nam się wydaje! Wystawa powstała w ramach projektu „Rzeczy kultowe” dofinansowanego na lata 2018-20 przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.
 2. „Disco Relaks” tutaj
  Wystawa efemeryczna „Disco Relaks” opowiada o kulturowym fenomenie disco polo – które można nazwać „soundtrackiem” polskiej transformacji lat 90. Czas przemian, z pozoru nieograniczonych możliwości i marzeń o sukcesie, znalazł swoje odbicie w nieskrępowanej estetycznie wyobraźni twórczyń i twórców tego gatunku. Pomimo odrzucenia przez część środowisk opiniotwórczych, disco polo porwało miliony Polaków i porywa nadal. Wystawa zrealizowana w ramach projektu „Rzeczy kultowe” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.
 3. „Let’s bee friends” tutaj
  Wystawa o koegzystencji człowieka i pszczół, pszczelarstwie i roli tych niezwykłych owadów w świecie. Wystawa prezentowana w Muzeum dla Dzieci była adaptacją wystawy stworzonej przez Zamek Cieszyn, a jej kuratorką była Anna Zabdyrska.
 4. „ŁADnie. Od morza do Tatr” tutaj
  Na wystawie zależało nam na uwrażliwieniu najmłodszych odbiorców na piękno naszego kraju i sprawieniu, by czuli się za niego odpowiedzialni.
  Wystawa powstała w ramach projektu ŁADnie. Od morza do Tatr. Patriotyzm krajobrazu” dofinansowanego przez Muzeum Historii Polski w programie „Patriotyzm jutra” oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.
 5. „Futbolove historie” tutaj
  Wystawa prezentująca kolekcję akcesoriów piłkarskich Stefana Szczepłka wpleciona w przestrzeń ekspozycji „Czas świętowania”, działania i materiały edukacyjne oraz wspólne oglądanie meczów Mistrzostw Europy w 2016 w Państwowym Muzeum Etnograficznym to elementy niezwykłego projektu, który najważniejszym partnerem i sponsorem był Bank BZWBK (obecnie Santander).
 6. „O!Kolekcja” tutaj
  Zbieranie znaczków, kolorowych karteczek, figurek bohaterów, kapsli czy opakowań po gumach do żucia – większość z nas coś zbiera lub zbierała. Dlaczego kolekcjonujemy od najmłodszych lat? Wystawa „O! Kolekcja” była poszukiwaniem odpowiedzi na to pytanie i przestrzenią prezentacji kolekcji dziecięcych.
  Projekt realizowany był dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego. Honorowy patronat nad wystawą objęła Małżonka Prezydenta RP, Pani Agata Kornhauser-Duda.

PROJEKTY REALIZOWANE WE WSPÓŁPRACY I PARTNERSTWIE:

W latach 2013-20 zrealizowaliśmy 12 projektów edukacyjnych w ramach edukacji w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie i Muzeum dla Dzieci. Wiele z nich we współpracy z innymi instytucjami i organizacjami zajmującymi się edukacją kulturową. Efektami projektów były wystawy, animacje, materiały edukacyjne, badania, filmy. Zraszamy do zapoznania się z nimi i odkrywania bogactwa kultury i inspirowania się do twórczych działań.

 1. „Uwolnić projekt”www.uwolnicprojekt.org
  Projekt wyróżniony w konkursie „Wierzba – Mazowieckie zdarzenia muzealne” realizowany w ramach obchodów Roku Oskara Kolberga (2014) przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie z inicjatywy Stowarzyszenia z Siedzibą w Warszawie z dofinansowania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 2. „Muzeum Dźwięku” www.instrumentyludowe.pl
  Projekt realizowany przez Stowarzyszenie z Siedzibą w Warszawie we współpracy z Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.
 3. „Praktykuj w kulturze” – więcej informacji tutaj.
  Projekt  realizowany przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu: edukacja kulturalna, priorytet: doskonalenie kadr kultury” we współpracy z MOISEUM. Wybrane w drodze konkursu trzy studentki wzięły udział w intensywnym, standaryzowanym programie praktyk w Państwowym Muzeum Etnograficznym, gruntownie zapoznając się z funkcjonowaniem instytucji kultury.
 4. „E-Kolekcja” i „Ekspedycja ’88” – więcej informacji znajdziecie tutaj.
  Na przełomie 2017 i 2018 jako efekt projektu „E-Kolekcja” zaprezentowano pierwszą w Polsce etnograficzną, edukacyjną wystawę „Ekspedycja ‘88″. Zebrane na wystawie obiekty dotyczyły różnych aspektów codzienności końca lat 80. XX w. Zestawione razem były rodzajem „laboratorium“, dzięki któremu odbyliśmy podróż do roku 1988, zderzając ówczesną codzienność, nie tak przecież odległą, z czasami nam współczesnymi. Wystawa została pokazana również w ramach Łódź Design Festival, w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie oraz Zamku w Janowcu (oddział Muzeum Nadwiślańskiego).
  Projekt „Etnograficzna, edukacyjna kolekcja“ (E-Kolekcja) zrealizowano w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna“ MKiDN oraz dzięki dofinansowaniu Samorządu Województwa Mazowieckiego.
 5. „Teens Love Design” – więcej tutaj.
  Projekt „Teens Love Design 2017 – Młodzieżowy Sektor Kreatywny” przewidywał uruchomienie w Państwowym Muzeum
  Etnograficznym w Warszawie „centrum kompetencyjnego” młodzieżowych sektorów kreatywnych. Na podstawie poprowadzonej superwizji podczas warsztatów w stolicy Polski i Grecji opracowano raport rekomendacyjny dla wykonawcy prototypu-instalacji i wystawy grupy artystycznej Pan Generator pt. „TEEN AGE z instalacją hash2ash”.