Wystawa Odloty wbrew pozorom nie jest o ptakach, a o nas. O ludziach, którzy na nie patrzą. Poprzez wystawę chcemy zwrócić uwagę, że mówimy o ptakach wieloma językami: mitu, sztuki, nauki, folkloru.
Prezentowane wizerunki ptaków to zapis kulturowego fenomenu, którym był rozkwit sztuki nieprofesjonalnej w powojennej Polsce. Patrząc na ptasie rzeźby, nie trudno ulec narracji, że powstały one w mitycznej symbiozie twórców z „naturą”. Jednak gdy przyjrzymy się im bliżej, okaże się, że istota ich jest jednak bardziej złożona. Często są to podpatrzone w atlasach ornitologicznych, a niewystępujące w Polsce gatunki ptaków. Lipowe drewno pokryte bywa pianką polistyrenową, a wzorcem ptaka może być telewizyjny obraz lub wspomnienie z ZOO.
Ptaki stały się obiektem mityzacji i bohaterami magicznych opowieści. Z jednej strony, np. w bajkach były metaforami ludzkich charakterów i potencjałów, a z drugiej w mitologiach czy religiach, wizerunkami bóstw, nosicielami mocy, czy bytami żyjącymi na granicy światów. Wraz ze wzrostem wrażliwości na temat środowiska i przyrody zwierzęta, w tym ptaki i nasze z nimi relacje stały się podmiotem studiów – animal studies i aviculture.
Cykliczny okres migracji ptaków wędrownych przypada na jesień każdego roku, co jest równocześnie czasem wzmożonej aktywności ich miłośników – tzw. „birdwatcherów”. Chwytajcie więc za lornetki, aby zobaczyć ptaki w nowym, nieoczekiwanym świetle na naszej wystawie.
Kuratorzy wystawy: Patryk Pawlaczyk, Bratek Robotycki
Identyfikacja wizualna wystawy: Julia Mirny
Scenografia: Marcin Chlanda