Zapraszamy na Festiwal Kultury Mazowsza!
Pożegnaj wakacje z Mazowszem! Już w sobotę, 31 sierpnia na mieszkańców Warszawy będzie czekać moc atrakcji. Na terenie Multimedialnego Parku Fontann na Podzamczu odbędzie się Festiwal Kultury Mazowsza organizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Co nas czeka? Będą to m.in. warsztaty kulinarne z przyrządzania potraw regionalnych, spektakle Teatru Polskiego i koncert Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze. Start o godz. 12.00. Udział w festiwalu jest bezpłatny.
Warszawa to stolica Polski, ale i serce Mazowsza. Festiwal to szansa na poznanie jego tradycji i historii przez muzykę, taniec, malarstwo, architekturę, teatr i lokalną kuchnię. Przygotowano m.in. warsztaty, quizy z nagrodami i zajęcia edukacyjne, które poszerzą wiedzę o regionie i zachęcą do odkrywania mazowieckich miejscowości.
Do wzięcia udziału w wydarzeniu zachęca marszałek Adam Struzik. – Program festiwalu jest bardzo ciekawy i urozmaicony. Powstał we współpracy z samorządowymi instytucjami kultury, kołami gospodyń wiejskich, twórcami ludowymi i rzemieślnikami z regionu. Każdy więc znajdzie coś dla siebie. Serdecznie zapraszam.
Uczestnicy festiwalu będą mogli wziąć udział w warsztatach – wokalnych, teatralnych, rękodzielniczych, kulinarnych, malarstwa, kaligrafii czy tańca regionalnego. Warsztaty zostały przygotowane przez Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”, Państwowe Muzeum Etnograficzne, Mazowiecki Instytut Kultury, Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu i Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana.
Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki w urzędzie marszałkowskim zauważa, że przyjście na festiwal to idealne okazja na pożegnanie wakacji – 31 sierpnia zapraszam wszystkich mieszkańców Warszawy, okolicznych gmin i miejscowości do tego, abyśmy spotkali się na podzamczu na terenach multimedialnego parku fontann. Pamiętajmy, że to jest ostatni dzień wakacji, więc to także ostatnia okazja spędzenie czasu na świeżym powietrzu. W poprzednim roku ten festiwal wzbudził bardzo duże zainteresowanie, liczymy na to, że będzie podobnie również teraz.
Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych. Animacje, warsztaty malarstwa intuicyjnego, gry i zabawy, puzzle 3D czy Podwórko Mazowieckich Bajek – to tylko część z nich. Przewidziano też spektakle plenerowe. W repertuarze będą: „Cztery pory miłości” (Teatr Polski), „Ważne sprawy” (Teatr Sztuka Ciała), „Tuwim – Barman Czarnoksięskich Eliksirów” (Teatr Polski) czy „Star Wars i Sawa” (Teatr Sztuka Ciała).
Podczas Festiwalu swoje stanowisko będzie miało również Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie. Na wszystkich gości pikniku czekają wyjątkowe atrakcje. Zapraszamy na naukę gry w drejdla – żydowskiej gry losowej. Uczestnicy i uczestniczki, którzy zapragną organizować własne rozgrywki w domu, będą mogli przygotować swojego drejdla-bączka z papieru. Będzie też można sprawdzić swoją wiedzę etnograficzną biorąc udział w quizie etnograficznym, zakończonym losowaniem nagród. A jeśli ktoś zamarzy o bardziej ruchowym zajęciu, będzie mógł wykonać kultową zabawkę zręcznościową – kulochwyt.
W ramach stanowiska PME o godzinie 13:00, 15:00 i 17:00 odbędzie się losowanie nagród. Udział w nim mogą wziąć osoby, które odpowiedziały na pytania z quizu i wrzuciły swoją kartę do puli do losowania. We wskazanych godzinach wręczymy nagrody wylosowanym osobom, które udzieliły poprawnych odpowiedzi na pytania z quizu.
Wieczorem na scenie pojawią się artyści. O godz. 18.10 odbędzie się koncert zespołu Mikromusic, a o godz. 19.30 koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego.