Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w wernisażu wystawy „Malarki warszawskie, malarki krakowskie. Spotkanie”, która została otwarta 7 lipca w Muzeum Etnograficznym w Krakowie.
Prace siedmiu malarek związanych z Warszawą i Krakowem, niczym elementy puzzli tworzą niezwykły i zróżnicowany obraz „sztuki zwanej naiwną”.
Wystawa to spotkanie dwóch muzeów, dwóch miast i siedmiu odrębnych światów malarskich, w których główną rolę gra wyobraźnia i niepohamowana potrzeba tworzenia. Na wystawie prezentowane są prace siedmiu artystek, kobiet związanych z Warszawą i Krakowem: Marii Korsak, Leokadii Płonkowej,Łucji Mickiewicz, Haliny Walickiej, Haliny Dąbrowskiej, Marii Tarnawskiej – Wójtowicz oraz Zofii Kowalew. Siła ekspresji prezentowanych dzieł to efekt życiowych doświadczeń, wrażliwości i osobowości autorek, oraz ich szczerości i fantazji twórczej, nie ograniczonej akademickimi kanonami.
Na wystawie obok prac ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie znalazły się także zbiory z Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie oraz obrazy z kolekcji Aleksandry Jackowskiej. Kuratorkami wystawy są Alicja Mironiuk-Nikolska z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie oraz Beata Skoczeń-Marchewka z Muzeum Etnograficznego w Krakowie.
Malarki warszawskie, malarki krakowskie. Spotkanie
7 lipca–24 września 2023
Muzeum Etnograficzne w Krakowie
ul. Krakowska 46
Wystawa prac siedmiu kobiet związanych z Warszawą i Krakowem: Marii Korsak, Leokadii Płonkowej, Łucji Mickiewiczowej, Haliny Walickiej, Haliny Dąbrowskiej, Marii Tarnawskiej-Wójtowicz i Zofii Kowalew.
Kuratorki: Alicja Mironiuk-Nikolska (PME), Beata Skoczeń-Marchewka (MEK)
Więcej o wystawie tutaj.