Violeta Parra – narodowa bohaterka Chile lat 50-60 XX w., artystka, pieśniarka, muza innych chilijskich artystów znowu w Polsce!
W tamtym roku minęła 100. rocznica urodzin tej pieśniarki, zmarłej w 1967 roku. Z tej przyczyny dr Justyna Laskowska-Otwinowska, we współpracy z pracownikiem Ambasady Chile w Polsce, p. Javierem Foxon Calvo, rozpoczęła poszukiwania skarbu – zagubionych nagrań, które Violeta Parra wykonała w trakcie swego pobytu w naszym kraju. I znalazły się! Dwie piosenki Violety Parry spoczywały w zasobach „Muzy”, firmy fonograficznej z czasów PRL, którymi dziś gospodaruje Warner Music Polska. Dla Chilijczyków to skarb na miarę odnalezienia zaginionych nut Chopina dla Polaków! Dla PME w Warszawie szansa na wydarzenie kulturalne w 2019, które upamiętni 100-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między oboma krajami! Może będzie to wspólna wystawa przypominająca tę wspaniała postać?
Muzyczne dziedzictwo
Violeta Parra to wyjątkowa postać Chile lat 50 i 60. XX w. Ta artystka i pieśniarka stała się muzą dla innych chilijskich artystów, na przykład Victorio Jary, który w swej słynnej pieśni „Manifesto” wspomina: „Moja gitara znalazła cel, który wyznaczyła jej Violeta”. Tym celem było dla Parry zachowanie rodzimego folkloru oraz budowanie, w oparciu o niego, tożsamości narodowej Chilijczyków. W efekcie pracy terenowej zebrała ponad 3 tys. chilijskich ludowych przysłów, opisów zwyczajów, a nawet przepisów na tradycyjne potrawy, a przede wszystkim piosnek, co stawia ją w randze słynnego północnoamerykańskiego zbieracza folkloru Alana Lomax’a. Jednocześnie eksperymentowała z nowymi formami i treściami, które miały uaktualnić przekaz zawarty w folklorze, czym zasługuje na porównanie z inną postacią północnoamerykańskiego ruchu „folk revival” z lat 60 XX. w. – noblistą Bobem Dylanem.
Polskie akcenty
Szczęśliwie dla Polski, odwiedziła nas kraj w 1955 r. Przybyła wraz z delegacją młodzieży chilijskiej na słynny warszawski V Festiwal Młodzieży i Studentów. Nagrała wówczas dla państwowej firmy muzycznej „Muza” kilka piosenek, które następnie zagubiły się w nieprzebranych zbiorach matryc z całego okresu PRL-u.
Latem tego roku, dzięki współpracy z Warner Music Polska – aktualnym właścicielem zasobu „Muzy” oraz z pracownikiem Ambasady Chile w Warszawie – Javierem Foxon Calvo dr. Justyna Laskowska-Otwinowska – po. kierownik Działu Etnografii Polski I Europy PME w Warszawie odnalazła nagrania dwóch piosenek Parry. Odkrycie, którego ważność dla narodu Chile można porównywane z odnalezieniem zagubionych nut Fryderyka Chopina dla Polaków, wzbudziło duże zainteresowanie nie tylko Ambasady Chile w Warszawie, ale też w samym Chile. Ambasador Chile w Polsce Pan Julio Bravo Yubini proponuje PME organizację wspólnego wydarzenia kulturalnego w oparciu o to niezwykłe znalezisko, a przede wszystkim wyjątkową postać samej Violety Parry.
Autor wpisu: dr Justyna Laskowska-Otwinowska
Piosenki Violety Parra, których nagrania odnalazł polsko-chilijsko duet, można posłuchać online – „La jardinera” oraz „Por la mañanita„.
Fotografie udostępniamy dzięki uprzejmości Ambasady Chile w Warszawie.