W środę 2 kwietnia odbył się wernisaż wystawy czasowej „Wybielanie”.
Dziękujemy gościom za liczne przybycie – wspaniale było widzieć pierwsze reakcje na wystawę, którą przygotowywaliśmy przez ostatnie miesiące. Szczególne podziękowania pragniemy przekazać także patronom medialnym za wsparcie: Tygodnikowi Powszechnemu, Dwójce – Polskiemu Radiu Programowi Drugiemu, TVP Kulturze, Magazynowi SZUM oraz Radiu TOK FM.
Dziś, 3 kwietnia, otworzyliśmy wystawę dla zwiedzających. Będziemy ją prezentować na pierwszym piętrze budynku do 31 sierpnia. Serdecznie zapraszamy!
Wystawa czasowa „Wybielanie” jest autokrytycznym spojrzeniem Muzeum na swoją przeszłość. Jej celem jest ukazanie kolonialnych schematów oraz próba zmierzenia się z nimi – to ważne zadania instytucji znajdującej się w kraju, który starał się realizować swoje kolonialne ambicje, będąc zarazem przedmiotem wewnętrznej kolonizacji europejskiej. Tytuł wystawy nawiązuje do mitu „kolonialnej niewinności” Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.
Na wystawie pokazujemy fotografie ze zbiorów PME wykonane w Afryce przez polskich podróżników, badaczy i dziennikarzy. Reprodukowały one kolonialne spojrzenie ukształtowane przez fotografów z zachodnich imperiów. Przez wystawę prowadzi oś czasu, która obejmuje okres od końca XIX wieku – od „pierwszej polskiej ekspedycji do Afryki” Leopolda Janikowskiego i Stefana Szolca-Rogozińskiego finansowanej m.in. przez Henryka Sienkiewicza – aż do dziś. Zapisano na niej wydarzenia istotne w kontekście znajdujących się w Muzeum zbiorów z Afryki.
Wystawa „Wybielanie” jest częścią programu „Wbrew stereotypom”, który obejmuje także interwencje w wystawę „Afrykańskie wyprawy, azjatyckie drogi” oraz wystawa czasowa „Afrotopie”.
Więcej o wystawie przeczytacie tutaj.