„To co mnie w życiu nękało, to nadmiar zainteresowań” tak kończy swoją rozmowę, zmarła 29 stycznia tego roku prof. Zofia Sokolewicz. Rozmowę opublikowaną w 95 tomie Ludu z 2011r. przeprowadził prof. Zbigniew Jasiewicz. Wspominamy Ją w dniu imienin.
Prof. dr hab. Zofia Sokolewicz była nie tylko wieloletnią szefową Katedry Etnologii i Antropologii Uniwersytetu Warszawskiego, ale także dyrektorem Centrum Europejskiego UW. Związana ze Studium Afrykanistycznym i Studium Kształcenia Otwartego UW.
Warszawianka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej praca magisterska zatytułowana była: „Pługi w gospodarce chłopskiej w Polsce na przełomie XIX i XX wieku”, zaś doktorska: „Rozwój technologii rolniczej a struktura społeczna. Organizacja procesu wytwarzania”. W 1968 roku przedstawiła rozprawę habilitacyjną „Plon, obrzęd i widowisko: próba etnologicznego ujęcia obrzędów i zwyczajów rolniczych”. Blisko współpracowała z prof. Witoldem Dynowskim, była także stypendystką Fundacji Forda. W 1964 roku przeprowadza dla tygodnika „Polityka” wywiad z francuskim antropologiem Claude Levi-Straussem. Wśród jej zainteresowań leżały antropologia ekonomii, teoria kultury, problemy komunikacji międzykulturowej i integracji europejskiej. Wśród jej innych publikacji warto wspomnieć o „Wprowadzenie do etnologii” (1974), „Mitologia Czarnej Afryki” (1986), „Wojna, konflikt i kategorie antropologiczne” (1996), „Co dalej z tożsamością europejską?” (2003).
Zapamiętana przez studentów jako wymagająca, ale pełna ciepła i życzliwości pedagog, przez współpracowników jako osoba posiadająca różnorodne zainteresowania zawodowe, ale także inicjatywę i zdolności organizacyjne.
Prof. dr hab. Zofia Sokolewicz związana była z Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Przez lata pełniła funkcję Przewodniczącej Rady Muzeum i zawsze służyła radą i wsparciem dla naszej instytucji.