„Ernest Cole: fotograf na wygnaniu” – nowa wystawa otwarta dla zwiedzających już od 8 maja!
O wystawie
Wystawa ukazuje poruszający etap twórczości legendarnego południowoafrykańskiego fotografa. Jego fotografie powstałe w Nowym Jorku w latach 1967–1972 są wizualną opowieścią o codzienności, sile i godności Czarnych mieszkańców Harlemu, a także gorzką refleksją nad przemocą systemową i wykluczeniem rasowym.
Ernest Cole (1940–1990) był jednym z pierwszych Czarnych, niezależnych fotografów z RPA. Współpracował m.in. z magazynami Drum i New York Times. Po ucieczce z RPA w 1966 roku, reżim apartheidu odebrał mu paszport i dożywotnio zakazał powrotu do rodzimego kraju. W USA zajmował się fotografią uliczną, a w latach 1969–1971 współpracował z kolektywem Tiofoto w Szwecji. 1972 roku Cole przestał fotografować. Przez lata okresowo doświadczał bezdomności.
Negatywy z amerykańskiego okresu twórczości Ernesta Cole’a uchodziły za zaginione przez ponad cztery dekady. Dopiero w 2017 roku odkryto ponad 60 000 z nich w skarbcu sztokholmskiego banku. W 2024 roku wydawnictwo Aperture po raz pierwszy opublikowało fotografie Cole’a w albumie „The True America”, dokumentującym życie Czarnych na przełomie lat 60. i 70. XX wieku.
Wbrew stereotypom
Ernest Cole nie przedstawiał fotografowanych osób jako biernych ofiar. Ukazywał ich siłę i sprawczość w walce o swoje prawa. Fotografie są świadectwem narodzin zbiorowej tożsamości, a także siły ruchów takich jak Black Pride i Black Power. Na wystawie opowieść o opresji przeplata się z obrazami codziennego życia w USA.
Wystawa fotografii Ernesta Cole’a jest kolejnym głosem w sprawach, które Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie podejmuje w tegorocznym programie wystaw „Wbrew stereotypom”. Są to tematy takie jak wykluczenie społeczne, uprzedzenia rasowe, a także afirmacja społeczności i kultur Czarnych, ich dumy oraz siły. Z perspektywy Muzeum szczególnie ważna jest kwestia reprezentacji fotograficznej, tworzonej na własnych zasadach – od wewnątrz społeczności i w opozycji do opresyjnych stereotypów, które przez dekady wytwarzano za pomocą tego medium.
Wystawa czasowa „Ernest Cole: fotograf na wygnaniu” organizowana jest przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie i Against Gravity, organizatora 22. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity, we współpracy z Autograph, London oraz Magnum Photos.
Zespół kuratorski
Julia Grudzień – absolwentka etnologii i antropologii kulturowej oraz studentka Artes Liberales na Uniwersytecie Warszawskim, pracowniczka Działu Edukacji w PME.
Mark Sealy – dyrektor galerii Autograph oraz profesor fotografii na University of the Arts London. Kurator pierwszej odsłony wystawy „Ernest Cole: A Lens in Exile” w galerii Autograph w Londynie.
Najbliższe oprowadzania po wystawie
Dostępność wystawy
- treści w języku polskim i angielskim
- audiodeskrypcja całej ekspozycji i wybranych obiektów w języku polskim i angielskim
- tyflografiki wybranych obiektów
- wideoprzewodnik po wystawie oraz informacje w Polskim Języku Migowym
- szerokie ciągi komunikacyjne oraz miejsca do odpoczynku
- teksty o odpowiedniej wielkości czcionek, które zapewniają komfort czytania szerokiemu gronu odbiorców
Wybór treści przełożonych na formy dostępu został dokonany w procesie konsultacji, z uwzględnieniem perspektyw samorzeczniczek i samorzeczników.