Polskie instrumenty muzyczne
Katalog jest wykazem zbiorów PME i praktycznym narzędziem dla wszystkich osób, które chcą poznać świat muzyki tradycyjnej. To wejrzenie do muzealnych, bogatych magazynów PME.
Muzyka pełni w życiu ludzi wiele ważnych ról, potrafi wydobywać z ludzi talenty, wyrażać uczucia, pełni także funkcję magiczną i obrzędową. Melodie oddają emocje, pozwalają je przeżywać. W polskiej kulturze ludowej muzyka to przede wszystkim rozrywka i zabawa, a jej nośnikiem byli muzykanci i kapele posiadające czasem podobne, czasem zupełnie unikatowe, znane tylko w danym regionie instrumenty.
Publikacja składa się z rozdziałów: wstępu, charakterystyki kolekcji, kryteriów przyjętej klasyfikacji, objaśnień, podsumowania w języku angielskim, części katalogowej oraz bogatej galerii fotografii przedstawiającej wybrane instrumenty ludowe z kolekcji PME.
Opisane instrumenty oprócz nazwy i numeru inwentaryzacyjnego, opisane zostały poprzez określenie ich nazwy gwarowej, wykonawcy, roku i miejsca powstawania, sposobu uzyskania przez PME oraz opisu wyglądu i materiału z jakiego powstały.
Autorka: Teresa Lewińska
Państwowe Muzeum Etnograficzne
w Warszawie, 2001.
ISBN 83-88654-25-X, 319 stron, katalog zbiorów
36,75 zł (brutto) + koszty przesyłki
Jeśli jesteś zainteresowany zakupem wydawnictwa? Napisz do nas!
Państwowe Muzeum Etnograficzne
w Warszawie
ul. Kredytowa 1
00-056 Warszawa
Sekretariat:
22 827 76 41 wew. 231
sekretariat@ethnomuseum.pl