Światłem malowane
Obrazy na szkle i rzeźba Krzysztofa OkoniaKatalog składa się z dwóch komplementarnych części: artykułu przedstawiającego biografię i dorobek artystyczny Krzysztofa Okonia oraz bogato ilustrowanej galerii prezentującej wybrane obrazy i rzeźby.
Krzysztof Okoń – artysta plastyk, muzyk i pedagog w jednej osobie. Urodzony w Warszawie w 1939 roku, dzieciństwo i młodość spędził w Zakopanem, gdzie bliskość natury i estetyka góralska wpłynęły na jego osobowość i gust. Inspirowany zbiorami Muzeum Tatrzańskiego i podhalańskim folklorem, zdecydował rozwijać swoje umiejętności plastyczne techniką malowania na szkle. Zawodowy muzyk, wirtuoz wiolonczeli.
Prace artysty na pierwszych samodzielnych wystawach posiadały dużo walorów bliskich sztuce ludowej, w latach kolejnych ukształtował się jego indywidualny styl.
Kolory niczym z dawnych ikon, jakoby podświetlane światłem świec, lub przeszywające chłodem błękity i szarości, przywołują powagę i elegancję. Tematyka prac Okonia pozostawała jednak niezmienna – sceny ewangeliczne i mitologiczne. Dotyczy to także rzeźb. Dzieła zestawione razem tworzą niezapomniane wrażanie estetyczne, które dzięki publikacji można odtwarzać.
Streszczenie publikacji w języku angielskim i niemieckim.
Wystawa czasowa „ Światłem malowane. Obrazy na szkle i rzeźba Krzysztofa Okonia” prezentowana była pomiędzy marcem a sierpniem 2000 roku.
Państwowe Muzeum Etnograficzne
w Warszawie, 2000, katalog wystawy.
ISBN 83-909918-7-x
15,75 zł (brutto) + koszty przesyłki
Jeśli jesteś zainteresowany zakupem wydawnictwa? Napisz do nas!
Państwowe Muzeum Etnograficzne
w Warszawie
ul. Kredytowa 1
00-056 Warszawa
Sekretariat:
22 827 76 41 wew. 231
sekretariat@ethnomuseum.pl