Złota legenda na szkle malowana
Obrazy Zofii i Magdy ForteckichPasja łącząca pokolenia. Tym określeniem można scharakteryzować rolę malarstwa w życiu mamy – Zofii Forteckiej i córki – Magdy Forteckiej.
Sztuka gościła w ich domu od zawsze. Rodzina Forteckich związana była więzami krwi i poprzez koneksje przyjacielskie z artystyczną elitą kraju. Obie artystki tworzą obrazy na szkle, w technice cenionej i dobrze znanej na Podhalu. Zofia w swych pracach przedstawia głównie sceny biblijne, pochodzące z legend i często odnoszące się także do kultury Górali Podhalańskich. Inspirowana średniowiecznymi miniaturami, tworzy prace poprzez łączenie poszczególnych scen w jedną całość. Twórczości Magdy Forteckiej to głównie angelologiczna tematyka, która gości na szklanych taflach i doskonale współgra z opanowaną przez artystkę techniką.
W katalogu znajduje się z krótka historia malarstwa na szkle. Dowiadujemy się z niej jak szklane obrazy zaspokajały potrzeby religijne, prestiżowe i estetyczne wśród Górali, którzy bardzo chętnie otaczają się obrazami wykonanymi w tej technice.
Prace obu malarek docenianie są przez krytyków i znawców sztuki. Wystawa ”Złota legenda na szkle malowana. Obrazy Zofii i Magdy Forteckach” prezentowana była w PME, w okresie lipiec – wrzesień 1999 roku. Powstała we współpracy z Instytutem Polskim w Paryżu.
Państwowe Muzeum Etnograficzne
w Warszawie, 1999, katalog wystawy.
ISBN 83-909918-0-0-2
10,50 zł (brutto) + koszty przesyłki
Jeśli jesteś zainteresowany zakupem wydawnictwa? Napisz do nas!
Państwowe Muzeum Etnograficzne
w Warszawie
ul. Kredytowa 1
00-056 Warszawa
Sekretariat:
22 827 76 41 wew. 231
sekretariat@ethnomuseum.pl