W 2016 roku zrealizowaliśmy projekt „O! Kolekcja”, w którym badaliśmy kolekcje dziecięce. Zainspirowały nas do tego filmy z całego świata, w których dzieci prezentowały swoje zbiory. Przy tej okazji chcieliśmy przybliżyć obiekty z obszernej kolekcji Państwowego Muzeum Etnograficznego. Czy wiecie, że w zbiorach muzeum znajduje się ponad 80 tysięcy eksponatów z całego świata? Uznaliśmy, że świetnym sposobem na pokazanie charakterystycznych obszarów kolekcji będzie gra. Zaprojektowały ją dla nas Klementyna i Klara Jankiewicz z Jankiewicz Studio. Udostępniamy ją dla Was poniżej. Możecie również pobrać broszury edukacyjne do projektu: link do broszur edukacyjnych
Zasady gry:
W grę możecie grać w dwie do sześciu osób. Talia kart powinna zawierać 52 karty.
Karty podzielone są na 13 kategorii przedstawiających eksponaty z kolekcji Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Każdą kategorię reprezentują 4 eksponaty. Na każdej karcie eksponatu możecie zobaczyć miniatury pozostałych przedmiotów w tej kategorii.
Cel gry: skompletowanie jak największej liczby kategorii po 4 karty.
- Potasujcie talię i rozdajcie każdemu po 4 karty. Nie pokazujcie innym graczom jakie karty dostaliście! Pozostałe karty tworzą wspólny stos. Połóżcie go na środku.
- Pierwsza osoba pyta dowolnego gracza czy ma konkretną kartę z wybranej kategorii, np.: czy ma na ręce „gwiazdę kolędniczą”. Można pytać tylko o przedmioty należące do kategorii, z której przynajmniej jedną kartę ma się w dłoni!
- Jeżeli zapytany gracz ma daną kartę, musi ją przekazać pytającemu, który może spytać go o kolejną kartę. Jeżeli nie ma, pytający bierze kartę ze wspólnego stosu.
- Gracz, który zdobędzie wszystkie przedmioty z wybranej kategorii odkłada wszystkie 4 karty na bok, tak by reszta graczy mogła je zobaczyć.
- Gra kończy się wtedy, gdy wszystkie 13 kategorii zostanie skompletowanych. Wygrywa ten kto ma najwięcej zebranych kategorii.
Tu znajdziecie plik z kartami do druku: link do kart do druku. Część z nich możecie również obejrzeć w poniższej galerii.
Karty drukować najlepiej na sztywniejszym papierze, po osiem na jednej stronie.