Małe Mazurki
Cena 10 zł, 20 zł, 30zł
Sala Sala Kinowa / Pracownie edukacyjne Piętro parter / II piętro

Zaplątane, odplątane, uplecione

W 2020 roku, w którym nawet dorosłym plączą się ich dorosłe sprawy, festiwal Wszystkie Mazurki Świata przygotował dla dzieci spotkanie z tkaniem, pleceniem, zaplątywaniem i odplątywaniem.

Ramowy plan wydarzeń w Państwowym Muzeum Etnograficznym:

16:00 – 17:00 – Warsztat tkania, Agnieszki Jackowiak i Agnieszki Aysen Kaim (przestrzenie edukacyjne II piętro)
17:00 – 18:00 – Warsztat „Zaplątane opowieści” Agnieszki Kontny i muzykantki Kasia Szurman i Kasia Żytomirska (przestrzenie edukacyjne II piętro)
18:00 – Spektakl „Opowieści z przędzy i słów” (sala kinowa). Wykonawcy: Agnieszka Jackowiak i Agnieszka Aysen Kaim (Sala kinowa na parterze Muzeum)

Spektakl i warsztaty przeznaczone są dla dzieci od lat 7 i ich rodziców.
Na wszystkie wydarzenia obowiązują rezerwacje: 22 696 53 80 i rezerwacje@ethnomuseum.pl

Ceny biletów:

Warsztaty – 30 zł dziecko + jeden opiekun bezpłatnie
Spektakl – 20 zł dziecko, 20 zł dorosły, kolejne dziecko 10 zł, do lat 4 wstęp wolny (płaci tylko opiekun)
Spektakl z wybranym warsztatem – 30 zł dziecko, 20 zł dorosły

Na bilety obowiązuje 10% zniżka wraz z Kartą Dużej Rodziny i Kartą Warszawiaka (prosimy o informację przy rezerwacji lub w kasie).

Szczegółowe informacje o wydarzeniach:

• Warsztat „Zaplątane opowieści”
    Czy znacie zabawę sznurkową zwaną Kocią kołyską? Jeszcze kilkanaście lat temu była bardzo popularna. Dzieci w parach potrafiły przekładać sznurki z rąk do rąk urzeczone powstającymi na ich oczach różnorodnymi figurami. Każda z nich miała swoją nazwę, swoją historię i następowały po sobie w określonej sekwencji. Opowieści sznurkowe są znane w wielu kulturach i stanowią jedną z odmian przekazu ustnego. Na oczach słuchaczy opowieść wije się, zaplata i rozplata. Umysł i wrażliwość słuchacza poddane są niezwykłej grze wyobraźni – słowa, gesty, kształty przenikają się i po chwili ulatniają. Przy pomocy jednej prostej pętli kreowany jest bogaty świat opowieści. Warsztaty poprowadzą: Agnieszka Kontny, Kasia Szurman i Kasia Żytomirska z Teatrzyku Raz-dwa-trzy, który prezentuje spektakle teatralno-muzyczne oraz opowieści dla dzieci. Agnieszka będzie zaplatać i snuć sznurkowe opowieści, a Kasie wzbogacą spotkanie w dźwięki wygrywane na tradycyjnych instrumentach: harmonii, bębenku obręczowym, glinianych ptaszkach, piszczałkach, klepakach i dzwonkach. Zaprosimy Was nie tylko do zaplatania tradycyjnych figur sznurkowych ale również do tworzenia własnych. Wystarczy jedna sznurkowa pętla i głowa pełna pomysłów. Oczywiście, jak to na Mazurkach, będziemy też  śpiewać, tupać i klaskać. Zapraszamy do wspólnej przygody w krainie wyczarowanej ze sznurków! Razem zaplączemy wesołą opowieść o… to się jeszcze okaże!

• Spektakl „Opowieści z przędzy i słów”
    Gdzieś niedaleko wirującego wrzeciona, obok stukającego miarowo kołowrotka, gdzieś pomiędzy kolorowymi nićmi osnutymi na krosnach, właśnie tam czekają opowieści. Niektóre plączą się tu od dawna, inne przybyły z miejsc bardzo odległych i pojawiły się u nas przed chwilą. To opowieści pachnące jak len, miękkie jak wełna i kolorowe jak łąka. To historie, które można uprząść, utkać, ubarwić i usłyszeć. Od pierwszej do ostatniej nici. Wspólnym wątkiem tych opowieści jest nić: symboliczna – łącząca przeszłość z teraźniejszością i odległe od siebie kultury i tradycje oraz rzeczywista – lniana, wełniana, przędziona na wrzecionie i kołowrotku, z której tkane są meksykańskie bluzki „huipiles”, ormiańskie dywany i baśniowe tkaniny, które mają magiczną moc.
    Spektakl opowieści przygotowały: Aneta Cruz-Kąciak, Agnieszka Jackowiak
    Opowiadają: Agnieszka Aysen Kaim, Agnieszka JackowiakAgnieszka Aysen Kaim – orientalistka, tłumaczka, wykładowczyni i opowiadaczka. Orientalistykę wybrała z racji swojego tureckiego pochodzenia. Tłumaczy, bo to najszybszy sposób przemieszczania się miedzy dwoma kulturami, a opowiada i wykłada, aby przybliżyć złożoność obu kultur, ich wartości, tradycji, ale też historii osobistych. W ramach Grupy Studnia O. realizuje projekty o szeroko rozumianej tematyce orientalnej, zwłaszcza tureckiej i perskiej, sięgając do nieznanych w Polsce eposów i opowieści tradycyjnych, a także historii osobistych znanych Polaków związanych z Orientem. Napisała autorską opowieść dla dzieci i młodzieży Bahar znaczy Wiosna (Poławiacze Pereł, 2014, III nagroda w konkursie Książka Roku 2016 PS IBBY).

Agnieszka Jackowiak – kulturoznawczyni, rękodzielniczka. Zajmuje się pracą edukacyjno-artystyczną w obszarze rękodzieła tradycyjnego i włókiennictwa ludowego oraz wyrobem produktów tkackich i filcowych. W swojej pracy wykorzystuje naturalne surowce i nawiązuje do dawnych technik włókienniczych: tkania, przędzenia, filcowania. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury w zakresie tkactwa ludowego regionu rawskiego oraz tradycji filcowania z Podlasia i Podhala. Prowadzi Sklep – Pracownię Hobby-Wełna, organizuje wydarzenia promujące rozwój rękodzieła w Polsce, m.in. Dzień Tkaczki, Dzień Przędzenia. Z fascynacji kolorami i procesem ich barwienia powstał projekt RGB – Regionalna Grupa Barw. Od lat szuka na polskich wsiach historii o tym, jak to dawniej było.

Warsztat  inspirowany opowieścią ze spektaklu „Nić”, podczas której dzieci zapoznają się z tematem przędzenia i tkania oraz naturalnymi surowcami
    Podczas warsztatów ozdobimy okrągłe krosna farbami i kredkami tworząc krajobraz, na którym wyrośnie drzewo. A będzie ono wyjątkowe, bo utkane z kolorowych nitek, za pomocą zwinnych paluszków uważnych słuchaczy opowieści. Wpleciemy w nie przemyślenia nad obecnością nici z życiu człowieka dawniej i dziś, w świecie bajkowym i realnym.