pl
Godziny otwarcia:
PON:Zamknięte
PON: Zamknięte
WT: 11:00 – 19:00
ŚR: 11:00 – 19:00
CZW: 11:00 – 17:00
PT: 11:00 – 19:00
SOB: 12:00 – 18:00
ND: 12:00 – 18:00
Godziny otwarcia:
PON:Zamknięte
PON: Zamknięte
WT: 11:00 – 19:00
ŚR: 11:00 – 19:00
CZW: 11:00 - 17:00
PT: 11:00 – 19:00
SOB 12:00 – 18:00
ND: 12:00 – 18:00
pl
Godziny otwarcia:
PON: Zamknięte
PON: Zamknięte
WT: 11:00 – 19:00
ŚR: 11:00 – 19:00
CZW: 11:00 – 17:00
PT: 11:00 – 19:00
SOB: 12:00 – 18:00
ND: 12:00 – 18:00
Godziny otwarcia:
PON: Zamknięte
PON: Zamknięte
WT: 11:00 – 19:00
ŚR: 11:00 – 19:00
CZW: 11:00 - 17:00
PT: 11:00 – 19:00
SOB 12:00 – 18:00
ND: 12:00 – 18:00
pl
Szkolenie
Cena bezpłatne
07.11.2022 - 15.11.2022

Szkolenie dla nauczycieli przedszkolnych

Wielokulturowa grupa przedszkolna: szkolenie dla nauczycielek i nauczycieli wychowania przedszkolnego, którzy pracują z dziećmi ukraińskimi w przedszkolach, dla których organem prowadzącym jest m.st. Warszawa.

Zapraszamy nauczycielki i nauczycieli wychowania przedszkolnego na intensywne szkolenie o tematyce edukacji międzykulturowej, które odbędzie się w siedzibie Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Sytuacja polskich szkół i przedszkoli zmienia się dynamicznie
w związku z rosnącą migracją z krajów dotkniętych konfliktami, szczególnie z Ukrainy, a my, ludzie edukacji, próbujemy odpowiadać na tę sytuację najlepiej, jak potrafimy.

Często towarzyszą nam w tym nowe wyzwania i obawy. Nie zawsze wiemy, jak radzić sobie z różnicami, które nas zaskakują, jak reagować na potrzeby dzieci, które funkcjonują w grupie mieszanej – zarówno tych polskich, jak i pochodzących z innych krajów. Chcemy udzielać im wsparcia, ale nieraz mierzymy się z bardzo trudnymi doświadczeniami naszych podopiecznych.

W eksperckim gronie praktyków edukacji organizujemy szkolenie, które ma na celu pomóc Państwu skutecznie wyjść naprzeciw i lepiej radzić sobie w środowisku wielokulturowym.

Warsztaty są realizowane w ramach współpracy m.st. Warszawy z Funduszem Narodów Zjednoczonych na rzecz dzieci „UNICEF” w celu realizacji zadań pomocowych na rzecz uchodźców z Ukrainy, w szczególności dla dzieci i młodzieży w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Czego dowiem się na szkoleniu?

– jak postępować w najczęściej spotykanych trudnych sytuacjach, które zdarzają się w mieszanych kulturowo grupach?

– jak radzić sobie z barierą językową – własną i dzieci?

– skąd wiedzieć, że dziecko z innego kraju radzi sobie w mojej grupie coraz lepiej? Gdzie szukać pomocy, gdy widzę, że nie radzi sobie dobrze?

– jak etnografia rozumie terminy takie jak wielokulturowość, kod kulturowy, konflikt kulturowy, szok kulturowy, oraz integracja i asymilacja i dlaczego mimo trudności, jakie nieraz powoduje odmienność chcemy widzieć ją jako wartość i szansę rozwoju?

Ile trwa szkolenie?

Na udział w szkoleniu należy przeznaczyć jeden dzień szkoleniowy. Oprócz szkolenia proponujemy Państwu także udział w panelu dyskusyjnym on-line z ekspertkami w dziedzinie edukacji przedszkolnej i międzykulturowej.

Terminy dni szkoleniowych (do wyboru):

7.11, 8:30 – 16:30  |  8.11, 8:30 – 16:30  |  14.11, 8:30 -16:30  |  15.11, 8:30 – 16:30

Panel dyskusyjny z ekspertkami (on-line):

15.11, 18:00-20:00

W panelu eksperckim wezmą udział:

Małgorzata Sójka – politolożka, dziennikarka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Od lat związana z sektorem pozarządowym jako wolontariuszka, aktywistka, edukatorka i trenerka. Prowadziła warsztaty antydyskryminacyjne między innymi dla przedstawicieli organizacji pozarządowych, personelu medycznego i policji. Od 2015 roku związana ze Stowarzyszeniem Pro Humanum, obecnie członkini zarządu Stowarzyszenia. Od 2017 roku współtworzy Centrum Wielokulturowe w Warszawie jako animatorka i edukatorka. W Centrum Wielokulturowym prowadzi zajęcia w formie lekcji wielokulturowych. W 2022 roku koordynowała dwa projekty integracyjno – edukacyjne finansowane ze środków Biura Edukacji dzięki wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci UNICEF, polegające na nauce języka polskiego m.in.: dla dzieci osób, które były zmuszone opuścić Ukrainę po 24 lutego.

Hanna Ilchuk- pedagożka z 9-letnim stażem, absolwentka Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franka w Drohobyczu w Ukrainie, mama trojga dzieci w wieku trzech, dziewięciu i jedenastu lat. Pracowała jako nauczycielka w szkole podstawowej (klasy 1-4) we Lwowie. Wyjechała z Ukrainy z rodziną z powodu wojny. W Polsce pracowała w projekcie „Słoń na Woli „, który był ulubionym miejscem spotkań dla dzieci z Ukrainy w wieku 4-12 lat. Teraz pracuje jako nauczycielka klasy trzeciej w „Pierwszej ukraińskiej szkole w Polsce”, którą prowadzi fundacja Niezniszczalna Ukraina.

Małgorzata Narożnik – nauczycielka dyplomowana wychowania przedszkolnego, doradczyni metodyczna w zakresie wychowania przedszkolnego we WCIES. Absolwentka Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Autorka wielu publikacji metodycznych z zakresu wychowania przedszkolnego i programów szkoleń dla nauczycieli oraz twórczyni środków dydaktycznych dla przedszkolaków. Autorka i realizatorka programów edukacyjno-profilaktycznych dla dzieci w wieku przedszkolnym i ich rodziców. Wieloletnia prezes Warszawskiego Oddziału Polskiego Komitetu Światowej Organizacji Wychowania Przedszkolnego OMEP. Konsultantka metodyczna telewizyjnych programów edukacyjnych dla dzieci w wieku przedszkolnym, między innymi „Domowego Przedszkola”.  Wieloletnia redaktor naczelna ogólnopolskiego czasopisma dla nauczycieli i rodziców „Przedszkolne ABC” oraz „Wychowanie w Przedszkolu”.

Aleksandra Goławska: absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku Pedagogika nauczycielska, specjalność: pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna; absolwentka Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia ukraińska i kulturoznawstwo Europy Środkowo-Wschodniej oraz absolwentka studiów podyplomowych z zarządzania oświatą, WSGE w Józefowie. Od 8 lat pracuje w Niepublicznym Przedszkolu Ciuchcia Puch Puch na warszawskich Bielanach. Zarządza przedszkolem i żłobkiem, w skład którego wchodzi 7 oddziałów przedszkolnych i jeden żłobkowy. Jest nauczycielką wychowania przedszkolnego oraz filologiem ukraińskim. Studiowała na Uniwersytecie im. Iwana Franki we Lwowie, organizowała wymiany studenckie oraz objazdy naukowe, a w 2014 roku obserwowała wybory prezydenckie w Ukrainie z ramienia OBWE.

Pamela Bożek – artystka i aktywistka, zajmuje się działaniami opiekuńczymi i wspólnotowymi, a także edukacją i współpracą na rzecz solidarności, dostępności i równości. Współpracuje z osobami z doświadczeniem migranckim i uchodźczym. Absolwentka i doktorantka Wydziału Rzeźby ASP w Krakowie. Obecnie pod kierunkiem dr hab. Iwony Demko i dr Krzysztofa Wodiczko pracuje nad rozprawą doktorską “Z ziemi polskiej do Polski”, która ma charakter zbioru artystycznych strategii i praktyk w duchu sztuki troski.

Maciej Piotrowski – z wykształcenia historyk i ukrainoznawca, z pasji animator kultury. Tłumacz literatury ukraińskiej i publicysta. Na spotkaniu będzie językowym mediatorem ukraińsko-polskim i polsko-ukraińskim.

Program szkolenia

 1. Warsztaty: „Jak różnica kulturowa może stać się narzędziem integracji?”
 2. Trening umiejętności psychologicznych ukierunkowanych na pracę w wielokulturowej grupie dziecięcej
 3. Warsztaty językowe: „Słowniczek słów serdecznych”
 4. Warsztaty plastyczne, muzyczne i taneczne – praktyczne narzędzia i pomysły wprost z muzeum, możliwe do użycia w sali przedszkolnej
 5. Warsztaty online w formule Q&A w gronie ekspertów edukacji międzykulturowej: tu będzie można dowiedzieć się, kto w Warszawie pomaga migrantom i zadać ważne pytania.

Praktyczne informacje

 1. Aby wziąć udział w szkoleniu należy wypełnić formularze, rezerwując jeden z wybranych terminów szkolenia – tutaj – oraz udział w panelu dyskusyjnym – tutaj.
 2. Udział w warsztatach jest bezpłatny.
 3. Uczestnicy szkolenia otrzymają certyfikaty uczestnictwa.
 4. Można wziąć udział w szkoleniu i nie wziąć udziału w panelu dyskusyjnym on-line.
 5. Nie można wziąć udziału jedynie w panelu dyskusyjnym – jest on zorganizowany
  dla uczestników i uczestniczek szkolenia.
 6. Limit uczestników w każdym dniu szkoleniowym wynosi 60 osób. Zajęcia praktyczne prowadzone będą w grupie maksymalnie 30 osób.
 7. Uczestnikom warsztatów zapewnimy ciepłe napoje, przekąski oraz lunch w czasie długiej przerwy.
 8. Szkolenie odbędzie się w siedzibie Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Kredytowa 1, mapka dojazdu: tutaj.
 9. Oferta szkolenia do pobrania.