GLINA LAB to projekt, który łączy światy tradycyjnej i eksperymentalnej ceramiki, czerpiąc z dziedzictwa najważniejszych ośrodków garncarskich w Polsce. W ramach współpracy z ceramikami, badaczkami i specjalistkami ds. dostępności stworzymy ceramiczne obiekty, które staną się punktem wyjścia do refleksji nad haptycznym wymiarem poznania w praktyce rzemieślniczej oraz nad możliwościami przekładu języka wizualnego na dotykowy.
Projekt obejmuje wizyty w historycznych ośrodkach garncarskich. Podczas spotkań z twórcami rozmawiamy o ich strategiach pracy z gliną i osobistych doświadczeniach związanych z garncarstwem. Wszystkie działania – od warsztatów po rozmowy z garncarzami będą dokumentowane filmowo. Powstały materiał stanie się częścią filmowego archiwum PME i zostanie udostępniony publicznie w mediach społecznościowych PME.
W ramach GLINA LAB przygotowaliśmy cykl 16 warsztatów ceramicznych, które odbędą się od lipca do września 2025 roku w siedzibie PME.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2025 oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.