Kolekcja Millenium to pilotażowy projekt tworzenia przez Muzea specjalnych edukacyjnych kolekcji prezentowanych w formie mobilnych wystaw. Celem projektu było skomponowanie etnograficznej i edukacyjnie zaangażowanej kolekcji, wyrażającej przemiany trendów zachodzące na przestrzeni ostatniego wieku.
Kolekcja Millenium obejmuje 13 grup obiektów reprezentujących podstawowe obszary ludzkiej egzystencji takie jak: pożywienie, spożywanie posiłków i przechowywanie żywności, leczenie, ubieranie, ogrzewanie, śmieci, budownictwo, rolnictwo, produkcja, zabawa i rozrywka, używki. Każda z grup obrazuje 3 generacje rzeczy: najstarsze, pochodzące ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, te z czasów przełomu wieku XX i XXI, czyli Millenium oraz projektowane i używane dzisiaj.
Kolekcja ta ukazuje zjawisko powracania trendów. Związane jest ono z aktualnym ukierunkowaniem naszego myślenia na zrównoważony rozwój. Po okresie zachwytu i nasycenia się konsumpcją (Millenium), wracamy do surowców naturalnych, znajdujących się „pod ręką“, łatwych do obróbki domowymi metodami. Mimo, że projekty współczesne są równie zaawansowane technologiczne co te z Millenium, to jednak – wzbogacone o emocjonalną narrację – powstają z surowców naturalnych, z poszanowaniem środowiska oraz zasad społecznej odpowiedzialności.
Poprzez tak skonstruowaną wystawę pragniemy zachęcić do międzypokoleniowej dyskusji o roli przedmiotu w życiu człowieka, o przemianach, jakie zachodziły w procesach projektowania i wytwarzania, ideach które je kształtowały oraz emocjach, jakie budzą wśród użytkowników. Chcemy, by kolekcja Millenium, stała się pretekstem do działań edukacyjnych wokół zjawisk takich jak: konsumpcja, zaawansowane technologie, globalizacja, ale i zrównoważona produkcja, społeczna odpowiedzialność, zero waste i ruchy slow.
Pobierz katalog Millenium tutaj.