EKRAN Z PJM
Opis:
Instalacja multimedialna wyświetlana na ekranie prezentująca cztery obiekty z wystawy: „Obiad kotów”; „Arka”, „Mabel” i „Mysz” autorstwa Magdaleny Shummer oraz oprowadzanie po wystawie z tłumaczką polskiego języka migowego. Materiał bez dźwięku.
Na ekranie pojawiają się sekwencyjnie: statyczne zdjęcie wybranej pracy wraz z informacją o jej nazwie, a następnie materiał wideo. Kadry materiałów wideo są powtarzalne w obszarze kompozycji; ujęcia wideo realizowane w jasnej przestrzeni, z białymi ścianami i drewnianą podłoga ułożoną w jodełkę. Z lewej strony kadru ustawiona na sztaludze obrazy Magdaleny Shummer lub w przypadku wycinaki z blachy na drewnianym kubiki; z prawej strony kobieta opowiadająca o szczegółach dzieł w polskim języku migowym. Kobieta ubrana jest w czarne bluzkę i spódnicę, ma krótką fryzurę z grzywką, nosi okulary. Na dole wszystkich materiałów wideo napisy rozszerzone do materiału.
Obraz „Obiad kotów” przedstawia stół, zastawiony mięsnymi przysmakami. Scena rozgrywa się w przytulnym wnętrzu. Przy stole zgromadzone są koty różne maści, są wśród nich także ptaszki i gryzonie. Uczcie zwierząt towarzyszy atmosfera wspólnego świętowania i radości. Ciepła kolorystyka. Obraz oprawiony w drewnianą, grubą ramę.
Obraz „Arka” przedstawia tłum różnorodnych zwierząt płynących mała drewnianą łódką. Sama łódź jest prawie niewidoczna zza masy różnorodnych zwierząt na niej umiejscowionych. Przedstawiciele różnych gatunków , takich jak pandy, słonie, tygrysy, czy świnie tworzą ciasny, zwierzęcy tygiel. W morzu pływają rekiny i ryby a nad arką latają płatki i nietoperze. Cała kompozycja przypomina bukiet kwiatów. Na brzegu łodzi umiejscowiony jest Noe, spokojnie ławicy ryby. Scena rozgrywa się nocą. Kolory zwierząt bardzo intensywne. Obraz oprawiony w czarną, prostą ramę.
Obraz „Mabel’” ukazuje surrealnego pejzażu, którego głównym bohaterem i osią jest czerwony tapicerowany fotel i leżący na nim czarno-biały kot. Krajobraz w tle dzieli się na kontrastujące ze sobą dwie części: miejską i wiejską. Po lewej stronie widać galerię Mabel’s i jej właścicielkę oraz krajobraz nowojorskiego Manhattanu na dalszym pralnie. Prawą część obrazu sielski, zielone płacie z elementami architektury prowincjonalnej; biały dom i stodoła. Obraz oprawiony w czarna minimalistyczną ramę.
Wycinanka z blachy „Mysz” to portret szarej myszki, która leży na jasnej wzorzystej poduszce, krój rewers jest czerwony. Bohaterka wycinaki przednimi łapkami trzyma duży kawałek żółtego sera z dziurami opierając go brzuszek. Tylnie łapki i ogonek unosi lekko do góry, co wskazuje, że mości się na poduszce wygodnie, zapada się w nią. Blacha wycięta jest nieregularnie do kształtu poduszki. Wycinanka bez oprawienia.
Piątym komponentem instalacji multimedialnej, jest wideo z nagraniem oprowadzania po wystawie w tłumaczką polskiego języka migowego. Oprowadzanie rozpoczyna się od opowieść o wystawie jeszcze przed jej wejściem, prezentując wielkoformatową naklejkę – kolarza z różnych elementów obrazów Magdaleny Shummer – zwierząt i roślin. Na materiale zobaczyć można także elementy wystrój zapraszające do wejścia na wystawę takie jak: kobaltowe kubiki ustawione obok drzwi wejściowych, a na nich pluszowe tygrysy naturalnej wielkości. Naprzeciwko wejścia: szara kanapa, stolik z lapą z czasów PRL, z tyłu tablica imitująca ściankę z tapetą, której wzorem jest powielony plakat wystawy. Kolejne kadry wideo-oprowadzania prezentują spacer tłumaczki po wystawie i zbliżenia na wybrane prace Magdaleny Shummer. Przestrzeń wystawy jest wielobarwna : różowa, zielona, kobaltowa.
O pracach w polskim języku migowym opowiada Natalia Siuchta. Realizacja wideo: Tomasz Grabowski. Scenariusz materiałów wideo: Paulina Celińska i Maria Nowak.