Zapraszamy na tematyczne spotkania na wystawie „Afrykańskie wyprawy azjatyckie drogi”. Poznajcie nasze zbiory według tematów przewodnich wydarzenia: tradycyjnej sztuki afrykańskiej oraz laki, spiżu i kamienia – ważnych tworzyw dla sztuki azjatyckiej.
Spotkanie na galerii afrykańskiej pozowali uczestnikom zrozumieć afrykańską sztukę tradycyjną, kontekst formalny i magiczny z nią związany. Dowiemy się dlaczego kształt serca wpisany jest w wiele afrykańskich masek? Czy są ciężkie? Jak pachną i smakują? Dlaczego fetysze nie zachowują diety i czy dlatego mają wielkie stopy?
Podczas tego spotkania na azjatycką kolekcję spojrzymy przez pryzmat faktur i materiałów: laki, spiżu i kamienia. „Najdoskonalsze wyroby ludzkich rąk” oto słowa Luisa Gonse, historyka sztuki oraz jednego z pierwszych europejskich ekspertów sztuki japońskiej wyrażające zachwyt nad wyrobami z laki. Od XVII w. wzbudzały one zainteresowanie
w kulturze zachodniej, ze względu na swoje niemożliwe do osiągnięcia za pomocą innych materiałów walory estetyczne.
Na czym polega wyjątkowość tworzyw stosowanych w sztuce Japonii? Co sprawia, że zarówno sztuka zdobnicza jak
i militaria przewyższają jakością wyroby europejskie?
Oprowadzają: Dominika Szostak i Dariusz Skonieczko
Czas spotkania: 90 minut (45 na każdą z galerii)
Cena: bilet wstępu
Na oprowadzanie stacjonarne obowiązują zapisy – rezerwacje@ethnomuseum.pl. Dokonaj rezerwacji tylko wtedy, kiedy będziesz pewien/pewna, że weźmiesz w nim udział. Ze względu na nowe zasady zwiedzania na spotkanie możemy zaprosić ograniczoną liczbę osób.