„Świat według Kiepskich” to jeden z najpopularniejszych polskich sitcomów, emitowany na antenie telewizji Polsat od 1999 roku. Opowiada on o mieszkańcach i mieszkankach wrocławskiej kamienicy – stereotypowych (do bólu) Polkach i Polakach. To właśnie codzienne zmagania bohaterów i bohaterek tego serialu stały się pretekstem do powstania jednego z typów ludowych prezentowanych na wystawie „Równorodność. Kolekcja Tomasza Armady” – Kiepskich. W czasie debaty zastanowimy się więc nad tym, co (nie tylko) serialowi Kiepscy mogą powiedzieć nam na temat współczesnej Polski. Na ile ten karykaturalny do granic portret dzisiejszości, podporządkowany regułom gatunku i specyfice telewizyjnej rozrywki, można uznać za trafny obraz współczesnego społeczeństwa i jego przemian.
Wstęp bezpłatny.
Prowadzenie:
Dr Karol Jachymek – kulturoznawca, filmoznawca, doktor nauk humanistycznych. Koordynator, wykładowca i współtwórca School of Ideas. Zajmuje się społeczną i kulturową historią kina (zwłaszcza polskiego) i codzienności, metodologią historii, zagadnieniem materiałów audio-wizualnych jako świadectw historycznych, problematyką ciała, płci i seksualności, wpływem mediów na pamięć indywidualną i zbiorową.
Goście:
Prof. Alicja Kisielewska – kulturoznawczyni, filmoznawczyni, medioznawczyni. Prowadzi badania z zakresu kultury audiowizualnej, antropologii telewizji, komunikacji kulturowej, antropologii kultury. Szczególnie interesuje ją semiotyka przekazów medialnych, zwłaszcza seriali telewizyjnych.
Dr Maciej Dowgiel – doktor nauk humanistycznych, filmoznawca i medioznawca. Absolwent podyplomowych studiów dziennikarskich, zarządzania kulturą oraz Gender Studies. Trener edukacji filmowej i medialnej. Autor rozprawy doktorskiej „Zjawisko odbioru kultowego na przykładzie wybranych polskich, telewizyjnych seriali komediowych” — na podstawie seriali „Świat według Kiepskich” i „Włatcy móch”.
Anna Grunwald – absolwentka polonistyki na UŁ, Zarządzania na UW. Nauczycielka, menedżer na rynku wydawnictw edukacyjnych, od 2010 r. w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie kieruje Działem Edukacji. Autorka i inicjatorka programów edukacyjnych, wystaw edukacyjnych i familijnych (w Muzeum dla Dzieci w PME), projektów kulturalnych, w tym projektu „Rzeczy kultowe”, w ramach którego powstała wystawa „Równorodność. Kolekcja Tomasza Armady”.