Debata: She’s Got The Look – O Ikoniczności W Modzie
Dlaczego kilka lat temu wszyscy chcieli mieć podróbki apaszek McQueena w czaszki? Dlaczego modelka na grudniowej okładce „Vogue” przypomina Twiggy? Dlaczego w każdej sieciówce, co sezon można znaleźć wzór w panterkę, dżinsy, t-shirt z światopoglądowym napisem czy małą czarną? Kiedy wpiszesz w wyszukiwarkę słowo ikona, nie przypadkiem google zaraz podpowiada: ikona mody, ikona stylu i ikona instagram, ale też: ikona matki boskiej. Czym właściwie jest ikoniczność w modzie? Co właściwie mamy na myśli, kiedy mówimy: ikona mody, ikoniczny strój, it girl, dandys, must have? Czy jeśli coś jest ikoniczne, to czy jeszcze powinniśmy to nosić, żeby być modni? Co powiedziałby o ikoniczności hipster?
Zastanowimy się, kto ustala kanon ikoniczności, jakie są jego idealne realizacje i dlaczego. Podyskutujemy, co wybór ikon mody, jakiego dokonujemy, mówi o definiowaniu płci, rasy, tożsamości, piękna i aspiracji. Będziemy szukać odpowiedzi na to, kto ma władzę nad ikonicznością: projektanci, marketingowcy, modele, zwykli użytkownicy ubrania, a może duch dziejów? Na przecięciu jakich dziedzin kultury tworzą się ikony – ile w tym sztuki, ile polityki, ile ekonomii, ile konserwatyzmu, a ile awangardy. Zastanowimy się, kiedy narodziło się to zjawisko, jak kształtowało się w ciągu historii mody, a także, jaka jest jego specyficznie polska odsłona. She’s got the look. Ale czym on jest?
W rozmowie wezmą udział:
Marcin Różyc – kurator mody i sztuki, krytyk mody, dziennikarz i autor książek m.in. „Chrysalis”, „Nowa moda polska”
Karolina Żebrowska – miłośniczka vintage, domorosła kostiumolożka. Z wykształcenia reżyser filmowy. Jej krótkie filmy na YouTube: 100 Years of Beauty – Poland i Prawdziwe kobiety obejrzało ponad 4 miliony osób. Prowadzi bloga Domowa kostiumologia, autorka książki „Polskie piękno”.
Rafał Księżyk – dziennikarz i krytyk muzyczny, autor książki„Wywracanie kultury. O dandysach, hipsterach i mutantach”
Antonina Samecka – projektantka i współzałożycielka marki Risk Made in Warsaw, autorka książki „Modoterapia, czyli po co ci tyle ubrań”.
Za koncepcją spotkania stoi reporterka i antropolożka mody Karolina Sulej, która także poprowadzi panel.
Informacje i rezerwacje: rezerwacje@ethnomuseum.pl