Zapraszamy na webinarium z elementami warsztatu: „Typy polskie. Etnograficzne przedstawianie innego” – prowadzone przez Patryka Pawlaczyka.
LINK do transmisji: https://youtu.be/FJ7PnWvXQ_E
Zespoły postaci i ich atrybuty zaprojektowane przez Tomasza Armadę, które zostały opatrzone obszernymi komentarzami Agaty Pyzik nawiązują do XIX-wiecznej koncepcji typów ludowych, za pomocą których tworzono ludoznawcze wizerunki chłopów. Czym są owe typy ludowe? Jest to rodzaj etnograficznej reprezentacji (np. fotograficznej, bądź rysunkowej, która przedstawia osobę lub grupę osób ubranych w stroje ludowe, często z charakterystycznymi dla nich atrybutami. Podczas oprowadzania online, Patryk Pawlaczyk opowie o ekspozycji z punktu widzenia etnografa. Podejmie się zadania odkodowania etnograficznych wątków wystawy i prezentacji typów polskich. Podczas spotkania omówione zostanie nie tylko samo dzieło, ale także proces jego powstania, który prowadzący rozumie jako zwielokrotnioną gęstość wydarzającej się interakcji – „kultury w działaniu”.
Patryk Pawlaczyk: absolwent Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, studiów Muzealniczych UJ. Zainteresowany kontekstami funkcjonowania ubiorów ludowych.