DLA KOGO?
Wydarzenie dla dorosłych i starszej młodzieży.
DOSTĘPNOŚĆ
Więcej informacji: dostepnosc@ethnomuseum.pl; tel. 502 955 534 (możliwość wysłania SMS).
O WYDARZENIU
Jaka była rola muzeum etnograficznego w kształtowaniu się koncepcji sztuki ludowej? Czy było ono jedynie odbiorcą trendów dominujących w epoce czy świadomie je formowało?
Na wystawie podejmujemy próbę krytycznego spojrzenia na politykę kolekcjonowania i prezentowania zbiorów etnograficznych od czasów powojennych do późnych lat PRL-u. Bierzemy przy tym pod uwagę obecne Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, któremu w latach 50. XX wieku przypadła rola tak zwanego muzeum centralnego, gromadzącego obiekty pochodzące z terenów całej Polski. Przyglądamy się sobie samym – muzealnikom, a w szczególnie naszym wyborom w obszarze kolekcjonowania sztuki.
PROWADZENIE
Amudena Rutkowska – absolwentka etnologii i antropologii kulturowej na Uniwersytecie Warszawskim oraz studiów doktoranckich w Instytucie Kultury Polskiej UW, kuratorka kolekcji sztuki w PME w Warszawie. Interesuje się problematyką ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego w kontekście własności intelektualnej. Autorka etnograficznych filmów dokumentalnych, wiceprezeska oddziału warszawskiego Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Współautorka wystawy „Dwie dusze twórcy ludowego”.
KUP BILET!
Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego, który jest organizatorem Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.