DLA KOGO?
Wydarzenie dla dorosłych i starszej młodzieży.
DOSTĘPNOŚĆ
Więcej informacji: dostepnosc@ethnomuseum.pl; tel. 502 955 534 (możliwość wysłania SMS).
O WYDARZENIU
Relacja między twórcami ludowymi a ich „odkrywcami”, osobami sprawującymi swoistą opiekę, czy mecenasami była w okresie, o którym opowiada wystawa w większości przypadków nierówna. Polegała na kompromisie pomiędzy pełną decyzyjnością twórcy a dopasowaniem się do gustu kolekcjonerów, od których często zależało zaistnienie na rynku sztuki. Kolekcjoner w tym wypadku również posiadał dwie dusze, które wyznaczały dwie sprzeczne ze sobą tendencję. Z jednej strony doceniał artystyczny kunszt „odkrywanej” przez siebie osoby, z drugiej nie mógł się oprzeć pokusie, aby twórczość wybranego artysty poprawiać, sugerując bardziej „prymitywną” formę, materiały czy kolorystykę. Podczas odprowadzania porozmawiamy o tej tendencji w relacji twórca – kolekcjoner na przykładzie wybranych obiektów.
PROWADZENIE
Amudena Rutkowska – absolwentka etnologii i antropologii kulturowej na Uniwersytecie Warszawskim oraz studiów doktoranckich w Instytucie Kultury Polskiej UW, kuratorka kolekcji sztuki w PME w Warszawie. Interesuje się problematyką ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego w kontekście własności intelektualnej. Autorka etnograficznych filmów dokumentalnych, wiceprezeska oddziału warszawskiego Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Współautorka wystawy „Dwie dusze twórcy ludowego”.
KUP BILET!
Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego, który jest organizatorem Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.