pl
Godziny otwarcia:
SOB: 12:00 – 18:00
PON: Zamknięte
WT: 11:00 – 19:00
ŚR: 11:00 – 19:00
CZW: 11:00 – 17:00
PT: 11:00 - 19:00
SOB: 12:00 – 18:00
ND: 12:00 – 18:00
Godziny otwarcia:
SOB 12:00 – 18:00
PON: Zamknięte
WT: 11:00 – 19:00
ŚR: 11:00 – 19:00
CZW: 11:00 - 17:00
PT: 11:00 - 19:00
SOB 12:00 – 18:00
ND: 12:00 – 18:00
pl
Godziny otwarcia:
SOB: 12:00 – 18:00
PON: Zamknięte
WT: 11:00 – 19:00
ŚR: 11:00 – 19:00
CZW: 11:00 – 17:00
PT: 11:00 - 19:00
SOB: 12:00 – 18:00
ND: 12:00 – 18:00
Godziny otwarcia:
SOB 12:00 – 18:00
PON: Zamknięte
WT: 11:00 – 19:00
ŚR: 11:00 – 19:00
CZW: 11:00 - 17:00
PT: 11:00 - 19:00
SOB 12:00 – 18:00
ND: 12:00 – 18:00
pl
Warsztaty
Godziny 15:30 - 17:30
Cena 30 zł / 20 zł
19.04.2024

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata

Warsztaty śpiewacze, instrumentalne i taneczne – do wyboru

Zapraszamy na warsztaty Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, które odbędą się:

19.04 (piątek) godz. 15.30 – 17.30

Skrzypce – krzywe rytmy krzywe dźwięki

Prowadzi Janusz Prusinowski.
Warsztat przeznaczony dla średniozaawansowanych i zaawansowanych, z własnym instrumentem,
wymagana umiejętność przyswojenia melodii ze słuchu i powtórzenia na instrumencie.

Podczas warsztatów skrzypcowych „krzywe rytmy, krzywe dźwięki” skupimy się na muzycznym języku Piotra Gacy ze Rdzowa (Radomskie). Rdzuchowskie obery i mazury będą okazją by skierować uwagę na nieregularną precyzję frazowania i specyfikę intonacji, której Piotr był mistrzem. Melodie oparte na śpiewaniu będziemy tak też wykonywać oraz szukać ich naturalnych węzłów i akcentów. Grać będziemy oczywiście ze słuchu.

Janusz Prusinowski (ur. 1969 w Mławie) – skrzypek, instrumentalista, kompozytor, badacz folkloru, uczeń wiejskich muzykantów. Dyrektor artystyczny Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata. Twórca wielu projektów i wydarzeń muzycznych związanych z polską muzyką tradycyjną. W latach 90. XX grał w zespole „Bractwo ubogich” (1993), był współzałożycielem warszawskiego Domu Tańca (1995), Lider zespołu Janusz Prusinowski Kompania (wcześniej Prusinowski Trio).

KUP BILET NA WARSZTATY – SKRZYPCE

 

Śpiewy w stylu szwedzkim

Prowadzi Kajsa Dahlström,
Warsztat dla wszystkich chętnych

Kajsa Dahlström zaprasza do wyjątkowego świata różnorodnych tradycji wokalnych Szwecji. Podczas warsztatu poznamy melodie i pieśni śpiewane do tańca oraz starodawne zawołania pasterskie kulning, nazywane „śpiewaniem dla krów”.
Kulning – to archaiczne zjawisko komunikowania się przejmującym, głośnym, najczęściej jedynie wokalizowanym, bez słów śpiewem. Jego funkcja jest czysto praktyczna, w Skandynawii krowy są wypuszczane do lasu, i chodzą po nim swobodnie. Pastwiska położone w terenach górzystych wymuszają konieczność wołania zwierząt, i z tego powodu przez stulecia wykszatłciała się bogata w znaczenia i wyrafinowana tradycja komunikowania się z powierzonym stadem, lub wzajemnego ostrzegania pasterek przed niebezpieczeństwem. Ten rodzaj śpiewu jest znany także w Norwegi i Finlandii.

Kajsa Dahlström – śpiewaczka i doświadczona pedagog. Ukończyła Szwedzką Królewską Akademię Muzyczną w zakresie śpiewu ludowego, jej specjalności to pedagogika, muzykoterapia i prowadzenie chórów. Od lat bierze udział w wielu różnorodnych projektach muzycznych, jest autorką muzyki wyrastającej ze starodawnych tradycji. Spotkania z nią są podróżą w czasie i przestrzeni. Kajsa inspiruje do tych podróży dzieci i dorosłych – na stałe, jako edukatorka, pracuje w Sztokholmskim Muzeum Sztuk Scenicznych, oraz Sztokholmskim Skansenie.

KUP BILET NA WARSZTATY – ŚPIEWACZE

 

Tańce polskie – tańce po kole

Prowadzenie Piotr Zgorzelski i Bogumiła Zgorzelska
Grają Katarzyna Zedel (skrzypcew) i Katarzyna Rosik (bębenek)
Dla osób średnio- i zaawansowanych

Podczas warsztatów przypomnimy sobie tradycyjne kroki oberków oraz wiejski styl tańca. Następnie opanujemy style wykonawcze i sposób tańczenia bazujące na tańcach z centralnej Polski (Kurpie, Kielecczyzny, Radomszczyzny, Łowickiego), podpatrzony od wiejskich tancerzy dzięki dostępnym archiwalnym materiałom video.

Celem warsztatów będzie nauka płynnego tańczenia DO RYTMU MUZYKI, a także tańczenia TAK JAK TAŃCZONO DAWNIEJ (w pierwszej połowie XX wieku i wcześniej) CZYLI PO KOLE – ze słońcem i pod słońce, używając charakterystycznych dla oberka ozdobników m.in. obrotów partnerki i przytupów, przyklęków, hołubców. Prócz wirowania w parze, wirowanie po kole oraz używania ozdobników ważnym elementem naszej nauki będzie opanowanie umiejętności spontanicznej zabawy, dzięki której możliwe było i jest indywidualne wyrażanie w tańcu swoich emocji. Opanowanie tych elementów pozwoli cieszyć się tańcem na coraz liczniejszych tradycyjnych potańcówkach, organizowanych zarówno w mieście jak i na wsi, a wszystko to przy zachowaniu charakterystycznych cech stylu i manier wykonawczych.

Jako że warsztat jest dedykowany DLA OSÓB ŚREDNIO-ZAAWANSOWANYCH i ZAAWANSOWANYCH, wymagana będzie od uczestników umiejętność płynnego wirowania w parze w pierwszym kierunku (pod słońce), w zakresie rytmiki mazurkowej i polkowej. Podczas warsztatów pojawią się ćwiczenia rytmiczne, dzięki którym wyrobicie w sobie poczucie rytmu, koordynację ruchową, wzmocnicie tężyznę fizyczną oraz nadacie swoim ruchom tanecznym siłę, płynność i lekkość . Opanujecie kroki oraz zasady obowiązujące w niescenicznych formach tańca tradycyjnego, wykonywanego na potańcówkach, tak aby tańczenie sprawiało Wam jak najwięcej przyjemności i radości. Nasze warsztaty pomogą Wam przełamać lęk i tremę przed tańczeniem w ogóle, oraz – co bardzo ważne – przed tańczeniem z drugim człowiekiem w parze lub w grupie. Będzie to też duża porcja inspiracji, dobrej zabawy, w gronie fantastycznych osób, które przychodzą na nasze warsztaty. Będzie to również pretekst do poznania się nawzajem, co pomoże Wam do szybkiego znalezienia sobie partnera/partnerki do tańca na najbliższej potańcówce.

Piotr Zgorzelski  – Warszawiak, etnolog, tancerz, animator kultury, aktor, juror podczas konkursów tańca tradycyjnego, inicjator odrodzenia polskich tańców tradycyjnych w formach niescenicznych, wielokrotny stypendysta MKiDN. Powołał i prowadzi pierwszą w Polsce Akademię Tańca Tradycyjnego. Tańcem tradycyjnym zajmuje od blisko 30 lat. Uczył się bezpośrednio od wiejskich tancerzy jak również ze źródeł archiwalnych, wypracowując autorski program zajęć uwzględniający współczesne predyspozycje i umiejętności, pokolenia pozbawionego żywego kontaktu z muzyka ludową. Współzałożyciel warszawskiego Stowarzyszenia „Dom Tańca” (1994) i jego kilkuletni prezes. Jest autorem, inicjatorem oraz organizatorem cyklicznych projektów edukacyjno-kulturalnych związanych z muzyką i tańcem tradycyjnym, o zasięgu lokalnym oraz międzynarodowym. Jest autorem projektu internetowych lekcji tańca tradycyjnego umieszczonych na kanale You Tube – Taniec Tradycyjny PL. Współtworzył dla Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca portal edukacyjny poświęcony polskim tańcom tradycyjnym taniec.edu.pl .

Koordynatorką warsztatów jest Katarzyna Zedel

KUP BILET NA WARSZTATY – TANECZNE