DLA KOGO?
Wydarzenie dla młodzieży i osób dorosłych.
DOSTĘPNOŚĆ
Więcej informacji: dostepnosc@ethnomuseum.pl; tel. 502 955 534 (możliwość wysłania SMS).
O WYDARZENIU
Ostatnie oprowadzanie po wystawie „Kolekcjonerka. Teresa Szwedkowicz (1930-2001)”, podczas którego kuratorki Joanna Bartuszek i Julia Grudzień poruszą najważniejsze wątki biografii Teresy Szwedkowicz, jej pasji kolekcjonerskiej, a także dziedzictwie i praktykach hafciarskich, których bohaterka wystawy była orędowniczką.
PROWADZENIE
Joanna Bartuszek – etnolog, absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, Podyplomowych Studiów Muzealniczych IH UW, kustosz muzealny w Dziale Informacji Naukowej Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Autorka książki Między reprezentacją a martwym papierem. Znaczenie i funkcja chłopskiej fotografii rodzinnej (2005), oraz artykułów i publikacji w pokrewnej tematyce publikowanych w czasopismach naukowych oraz periodykach muzealnych. Naukowo i zawodowo zajmuje się antropologią wizualną, w szczególności zaś rolą fotografii i innych materiałów ikonograficznych i archiwalnych w etnologii i muzealnictwie. Autorka wystaw o tematyce archiwalnej i fotograficznej, m.in. „Wizerunek Hucułów i Huculszczyzny w archiwaliach i fotografiach z XIX i XX wieku” „Fotogawęda. Ze zbiorów Mieczysława Cholewy” (2021), „Kolekcjonerka. Teresa Szwedkowicz (1930-2011)”, (2024).
Julia Grudzień – absolwentka etnologii i antropologii kulturowej oraz studentka Artes Liberales na Uniwersytecie Warszawskim, pracowniczka działu edukacji w PME. Interesuje się teoriami związanymi z krytycznymi studiami nad dziedzictwem i ich praktycznym zastosowaniem w muzealnictwie. Prowadzi badania dotyczące kolonialnej fotografii w archiwach.