Matki, feministki, kapłanki? Ghańskie kobiety w kontekście badań współczesnej religijności.
29 kwietnia, godz. 18:00
Spotkanie live na naszym profilu FB oraz na platformie Zoom.
Afryka Zachodnia to region charakteryzujący się olbrzymią różnorodnością religijną, gdzie obok siebie funkcjonują liczne odłamy chrześcijaństwa, islamu oraz tzw. religii tradycyjnych. Spotkanie przybliży szerszy kontekst przemian religijnych oraz społecznych w tej części kontynentu. Przybliży także rolę i pozycję kobiet biorących udział w tych procesach. Przywołując przykłady z badań etnograficznych skupimy się na współczesnej Ghanie oraz pozycjonowaniu się kobiet w różnych nurtach chrześcijaństwa, ze szczególnym uwzględnieniem post-misyjnego katolicyzmu.
Prowadzenie: Marcin Żyła
Gościni: dr hab. Anna Niedźwiedź
Wydarzenie towarzyszące wystawie „Afrykańskie wyprawy, azjatyckie drogi”.
dr hab. Anna Niedźwiedź – antropolożka kulturowa i etnografka. Pracuje w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego na stanowisku profesora uczelni. Jej główne zainteresowania naukowe skupiają się wokół antropologii religii, wizualności oraz przestrzeni miejskich i krytycznych studiów nad dziedzictwem. Opublikowała m.in. książki naukowe dotyczące katolicyzmu w Polsce (Obraz i postać. Znaczenia wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej, Kraków 2005) i w Ghanie (Religia przeżywana. Katolicyzm i jego konteksty we współczesnej Ghanie, Kraków 2015) oraz symboliki Krakowa (red. A. Niedźwiedź, K. Kajder, Mapy miasta. Dziedzictwa i sacrum w przestrzeni Krakowa, Kraków 2020). Obecnie realizuje projekt badawczy pt. Pomiędzy marginalizacją a umocnieniem, który dotyczy pozycji kobiet w obrębie współczesnego katolicyzmu w Ghanie (projekt finansowany w ramach konkursu OPUS16 Narodowego Centrum Nauki).
Marcin Żyła – dziennikarz i zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Od początku tzw. kryzysu migracyjnego zajmuje się głównie tematyką związaną z uchodźcami i migrantami. W „Tygodniku” ukazywały się jego reportaże z Ugandy, Ghany, Burkina Faso, Morza Śródziemnego i Bałkanów. Wiele jego ostatnich korespondencji dotyczy sytuacji na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Pracę za granicą zaczynał w krajach b. Jugosławii, gdzie był świadkiem powojennych przemian tożsamościowych oraz drogi do niepodległości Kosowa.
Komentowanie podczas wydarzenia live na Facebooku dostępne jest, jeśli obserwujesz nasz profil. Założenie to pozwala nam lepiej chronić spotkanie przed niepożądanymi atakami internetowymi. Kliknij OBSERWUJ i komentuj spotkanie na bieżąco. Alternatywnie, aby komentować czy zadawać pytania, możesz dołączyć do wydarzenia na platformie Zoom (dane powyżej).