Zapraszamy po raz jedenasty na Ogólnopolską Konferencję MIĘDZY ORTODOKSJĄ A KREACJĄ.
Termin Warszawa 16-17 października.
Organizatorami Konferencji są: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Stowarzyszenie
Architektów Polskich SARP oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki.
Hasło tegorocznej Konferencji:
Rewitalizacja: tradycja i nowe miejskie pejzaże
Konferencja 2019, zaplanowana w gronie wybitnych konserwatorów, architektów i urbanistów, urzędników administracji państwowej i samorządowej, podejmie temat rewitalizacji zespołów architektoniczno-urbanistycznych o różnorodnej skali. W większym stopniu niż do tej pory, debata skoncentruje się na działaniach, środkach i metodach, które prowadzą do skutecznego zespolenia martwej tkanki urbanistycznej z żywym organizmem miejskiego kontekstu. Problem ten jest istotny zarówno w wypadku dużych zespołów poprzemysłowych rewitalizowanych wobec braku odpowiedniego otoczenia miejskiego jak i w warunkach waloryzacji zespołów zabytkowych w czynnej, dominującej tkance miejskiej.
Tegoroczne spektrum przypadków jak zwykle obejmie działania podejmowane na rzecz ochrony zabytków w skali całego kraju. Pokażemy następujące inwestycje konserwatorsko – achitektoniczne: Fuzja w Łodzi, Cukrownia Żnin, Fabryka Norblina w Warszawie, w Gdańsku, Port Praski w Warszawie, Sanatorium Gurewicza w Otwocku, Siedziba Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa w Warszawie, Bachleda Luxury Hotel w Krakowie.
Jak co roku wykład i dyskusję na najbardziej aktualne problemy prawne środowiska przygotują i poprowadzą przedstawiciele Kancelarii Prawnej Elżanowski, Cherka, Wąsowski.
Zaprezentowane zostaną nowoczesne materiały i technologie w najcenniejszych pomnikach dziedzictwa narodowego
— w jakim zakresie można je stosować. Będą to farby Dulux i „gorseciki”–ikoniczne płytki ceramiczne, których projekt powstał we współpracy Ceramiki Paradyż ze Studiem Mai Ganszyniec.
Wzorem lat ubiegłych poruszymy tematy, które niezmiennie nurtują środowiska architektów i konserwatorów:
- Zasady prawne regulujące współpracę inwestor – architekt – konserwator. Czy istnieją pola kompromisu?
- Analiza finansowa inwestycji komercyjno-biurowej w obiektach zabytkowych w Polsce. Czy to się opłaca przy wszystkich ograniczeniach i obecnym prawodawstwie? Czym kierują się inwestorzy angażując się w tego typu inwestycje?
- Rewitalizacja obiektów biurowych wpisanych na listę zabytków. Aspekt prawny, inwestycyjny, konserwatorski.
- Współpraca z konserwatorem zabytków. Dialog czy monolog? (Przykłady pozytywnych i negatywnych rozwiązań. Wstęp do prac nad stworzeniem tzw. katalogu dobrych praktyk).
- Wpis do rejestru zabytków — szansa na rozwój czy powolną dewastację obiektu?
- Nowoczesne obiekty i projekty urbanistyczne w „ostrej strefie konserwatorskiej”, jakie kryteria stosować?
- Zasady współpracy między urzędem a deweloperem. Gdzie kończy się inwestycja, a zaczyna strefa miejska?
Podobnie jak w latach ubiegłych, udział w Konferencji wraz z posiłkami jest bezpłatny. Obrady odbędą się w sali konferencyjno-kinowej Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie przy ul. Kredytowej 1.
Zgłoszenia należy nadsyłać mailowo na adres: elwira.melonik@ethnomuseum.pl do 10 października br.
W razie wątpliwości lub pytań prosimy o kontakt telefoniczny z sekretariatem Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. ELWIRA MELONIK: tel. (22) 827 76 41 do 46 wew. 231
Zapraszamy i liczymy na Państwa obecność i głos w dyskusji.
Z wyrazami szacunku
Organizatorzy Konferencji