DLA KOGO?
Warsztaty familijne dla dzieci od 5. roku życia. Dziecku musi towarzyszyć osoba dorosła.
DOSTĘPNOŚĆ
Więcej informacji dla osób z różnymi potrzebami: dostepnosc@ethnomuseum.pl; tel. 502 955 534 (możliwość wysłania SMS). Prosimy o kontakt telefoniczny od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00.
O WYDARZENIU
Podczas warsztatów nauczymy się, jak w prosty sposób narysować las i zamieszkujące go zwierzęta, od najmniejszych ryjówek po największe żubry. Przy okazji wspólnego rysowania osoby uczestniczące będą mogły dowiedzieć się wielu zaskakujących rzeczy o zwyczajach i zachowania zwierząt oraz o tym, jak niezwykłe jest miejsce ich życia – las. W trakcie warsztatów powstanie jednostronicowy komiks łączący wiedzę zdobytą podczas zajęć z kreatywnością i wyobraźnią każdej osoby uczestniczącej.
Inspiracją do warsztatów są książki: „Żubr Pompik”, „O rety! Przyroda”, „Pikotek chce być odkryty” oraz komiksy „Ryjówka przeznaczenia” i „Umarły Las”.
PROWADZENIE
Tomasz Samojilik. Działalność Tomasza Samojlika skupia się na dwóch głównych nurtach. Za dnia jest on naukowcem, doktorem habilitowanym nauk biologicznych zajmującym się historią przyrodniczą w Instytucie Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży. Nocą zaś pisze i rysuje książki i komiksy, w których stara się połączyć fantastyczne fabuły z dozą wiedzy przyrodniczej, by w ten sposób tłumaczyć specjalistyczną wiedzę naukową na język zrozumiały dla młodszych odbiorców. Tomasz Samojlik jest też ilustratorem oraz autorem scenariuszy i projektów plastycznych do serialu animowanego o żubrze Pompiku oraz animowanej i słuchowiskowej adaptacji komiksu „Ryjówka przeznaczenia”. Laureat wielu nagród:
- Nagroda w konkursie Serwisu Nauka w Polsce PAP i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Popularyzator Nauki 2011” przyznana w 2012 roku.
- Nagroda Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego za 2012 rok w kategorii „najlepszy scenarzysta” za komiks „Ryjówka przeznaczenia” (2013). Świadectwo Otwartego Umysłu w ósmym plebiscycie Gazety Wyborczej „Przystanek młodzi” za wprowadzenie podlaskiego żubra i ryjówki do komiksów ( 2014).
- Nagroda główna w kategorii książki dla dzieci starszych w Konkursie Świat Przyjazny Dziecku Komitetu Ochrony Praw Dziecka za książkę „Poradnik młodych ratowników Ziemi” – 2022.
- Nagroda główna w kategorii Książki dla Dzieci w wieku 0-7 za serię „Żubr Pompik” w Konkursie Świat Przyjazny Dziecku Komitetu Ochrony Praw Dziecka – 2023.