Ostatnie wejście do budynku Muzeum będzie możliwe nie później niż o 00.30.
W Noc Muzeów będzie można obejrzeć wszystkie wystawy stałe oraz czasowe. Na każdej z nich spotkać będzie można osoby, które chętnie opowiedzą o eksponatach. Poznamy więc historie zjawisk, ludzi i fenomenów. Pośród wielu naszych zainteresowań szczególne miejsce zajmują relacje międzygatunkowe. Drzwi muzeum są więc otwarte dla naszych nie-ludzkich przyjaciół.
Wystawy
Podczas Nocy Muzeów zwiedzić u nas można:
- wystawę czasową „Świat nierealny, lecz poznawalny. Malarstwo Magdaleny Shummer”. Wystawa monograficzna Magdaleny Shummer jest kolejną wystawą prezentującą dorobek wybitnych artystów z kręgu sztuki nieprofesjonalnej, której bogate zbiory muzeum stara się sukcesywnie prezentować publiczności.
- wystawę czasową „Kwiaty Polskie” to pełna zagadek i tajemnic wędrówka przez polską obrzędowość tropem roślin kwitnących. Jej rytm wyznaczają pory roku i odwieczny cykl życia. W siedmiu salach pełnych kwiatów, barw i przygód czeka na dzieci i ich opiekunów wielozmysłowa ścieżka wraz z bujnym bukietem wiedzy z takich dziedzin jak etnografia, antropologia kulturowa, botanika czy przyrodoznawstwo.
- wystawę czasową „Dzieciństwo”, wystawa próbuje pokazać współczesnemu odbiorcy skalę zmiany na tym polu. Prezentuje różne smaki i odcienie dzieciństwa, które były i są udziałem różnych środowisk w różnych czasach – zarówno w przeszłości jak i współcześnie.
- wystawę stałą „Czas świętowania” czyli opowieść o rytuałach, obyczajach i świątecznych przedmiotach różnych tradycji i obrządków religijnych w Polsce i Europie. Niezwykle nowoczesna ekspozycja przypomina współczesne galerie handlowe – jasne, mocno oświetlone wnętrza, wystrojone manekiny za szkłem, szuflady pełne dodatków i ozdób. Tym samym stawia tradycyjnie postrzeganą „ludowość” w nowym świetle.
- wystawę stałą „Afrykańskie wyprawy, azjatyckie drogi”. To wystawa prezentująca dwa rozległe kontynenty, bogactwo różnorodnych tradycji oraz kultury materialnej i duchowej. Najnowsza wystawa stała ma charakter historyczny i prezentuje dziedzictwo kulturowe Afryki i Azji zgromadzone w zbiorach PME w Warszawie. Historie opowiadają o przeszłości, o tym jak kontynenty te widziane były przez pryzmat kolekcji tworzonych w XIX i XX wieku. Na dwóch piętrach muzealnych galerii pokazujemy bez mała 1300 obiektów. Jedna z nowo otwartych galerii poświęcona jest Azji, druga, im. Leopolda Janikowskiego, Afryce. W obu możemy odnaleźć unikatowe eksponaty, ale także poznać historie dzięki multimedialnym stanowiskom.
- wystawę stałą „Porządek Rzeczy” na której po raz pierwszy w dziejach polskiego muzealnictwa każdy z odwiedzających może wkroczyć w skatalogowany świat muzealnego magazynu zbiorów, na co dzień niewidocznego i skrytego za kulisami. „Porządek rzeczy” pokazuje jak wiele skarbów kryje muzealne zaplecze oraz w jaki przemyślany system jest zorganizowane.
- wystawę stałą „Galeria Koreańska” na której zobaczycie jak wygląda tradycyjny koreański dom, czyli hanok, projektowany według idei „pożyczenia od natury jej piękna”. Galeria Koreańska przedstawia kameralną, domową przestrzeń wyrażającą filozofię życiową jej mieszkańców. Co ważne, ekspozycja łączy XIX-wieczne wzornictwo ze współczesnym koreańskim designem inspirowanym tradycją.
Dodatkową atrakcją będzie wystawa VR prezentowana przez Millennium Docs Against Gravity. Organizator po raz kolejny zagląda w filmową przyszłość dzięki wystawie doświadczeń VR. Nowa forma opowiadania, która ma szansę zdeterminować losy kina, doskonale sprawdza się w opowiadaniu historii zakorzenionych w rzeczywistości. Sześć wyjątkowych doświadczeń w ramach MDAG Vision będzie czekało na publiczność w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie!