Godziny 19:00 - 01:00
Cena wstęp bezpłatny
13.05.2023

Nocne zbiory w Noc Muzeów

Taka noc przydarza się tylko raz w roku! Wszystkie sale wystawowe będą tętnić życiem.

13.05 (sobota) od godziny 19 do 1:00 w nocy.
Ostatnie wejście do budynku Muzeum będzie możliwe nie później niż o 00.30.

Nocne zbiory

To nasza opowieść, którą będzie można odkryć zwiedzając wystawy stałe i czasowe. Na każdej z nich spotkać będzie można osoby, które chętnie opowiedzą o eksponatach. Poznamy więc historie zjawisk, ludzi i fenomenów. Pośród wielu naszych zainteresowań szczególne miejsce zajmują relacje międzygatunkowe. Drzwi muzeum są więc otwarte dla naszych nie-ludzkich przyjaciół.

Spotkanie autorskie

W trakcie Nocy Muzeów punktem szczególnie wartym uwagi będzie spotkanie autorskie poświęcone albumowi „Góry”.
To monumentalny album z fenomenalnymi fotografiami górskimi z kilkudziesięciu krajów na czterech kontynentach. Karol Nienartowicz dzięki niezwykłej determinacji i ekstremalnej odwadze fotografuje  w miejscach, gdzie wielu nie odważyłoby się nawet stanąć. Zapraszamy więc na to wyjątkowe spotkanie z autorem – o godzinie 20.00.

Podczas Nocy Muzeów zwiedzić u nas można:

• wystawę czasową „Etnografki, antropolożki, profesorki”, której głównym przesłaniem jest równouprawnienie kobiet w świecie nauki. Przypominamy na niej wybrane postacie pierwszych dwóch pokoleń kobiet profesjonalnie związanych z ludoznawstwem, etnografią, antropologią i etnologią.
  • wystawę czasową „Malarki warszawskie. Szkice ze sztuki zwanej naiwną”. Cztery artystki obecne na wystawie to cztery fascynujące życiorysy. Tworzyły dzieła, które mimo że należą do jednego prądu, to jednak zauważalnie różnią się od siebie – są bezpośrednim wyrazem ich osobowości, uczuć i przeżyć.
  • wystawę czasową „Inscenizowana inność”, która prezentuje nieznany materiał źródłowy na temat pokazów ludów pozaeuropejskich, organizowanych w metropoliach regionu w drugiej połowie XIX i w pierwszych dziesięcioleciach XX wieku.
  • wystawę familijną „To tu, to tam. O podróżowaniu, podróżnikach i podróżniczkach”. Wystawa to zaproszenie na wycieczkę podczas, której mali i jak starsi podróżnicy mogę odnaleźć przestrzeń do zrozumienia własnych podróży, szukania nowych ścieżek oraz odkrycia na nowo tego, co bliskie i zwyczajne.
  • wystawę stałą „Czas  świętowania” czyli opowieść o rytuałach, obyczajach i świątecznych przedmiotach różnych tradycji i obrządków religijnych w Polsce i Europie. Niezwykle nowoczesna ekspozycja przypomina współczesne galerie handlowe – jasne, mocno oświetlone wnętrza, wystrojone manekiny za szkłem, szuflady pełne dodatków i ozdób. Tym samym stawia tradycyjnie postrzeganą „ludowość” w nowym świetle.
  • wystawę stałą „Afrykańskie wyprawy, azjatyckie drogi”. To wystawa prezentująca dwa rozległe kontynenty, bogactwo różnorodnych tradycji oraz kultury materialnej i duchowej. Najnowsza wystawa stała ma charakter historyczny i prezentuje dziedzictwo kulturowe Afryki i Azji zgromadzone w zbiorach PME w Warszawie. Historie opowiadają o przeszłości, o tym jak kontynenty te widziane były przez pryzmat kolekcji tworzonych w XIX i XX wieku. Na dwóch piętrach muzealnych galerii pokazujemy bez mała 1300 obiektów. Jedna z nowo otwartych galerii poświęcona jest Azji, druga, im. Leopolda Janikowskiego, Afryce. W obu możemy odnaleźć unikatowe eksponaty, ale także poznać historie dzięki multimedialnym stanowiskom.
  • wystawę stałą „Biblia Pauperum”. Chłopska interpretacja Biblii w połączeniu z ludowym pojmowaniem świata daje niezwykle kreatywne wyobrażenia. Na wystawie dowiecie się dlaczego pada deszcz gdy zabije się pająka, czemu jaskółka ma czerwone piórka na główce, a bocian zjada żaby. Odbiciem tych wierzeń, jak również praktyk religijnych jest barwna, ale prosta w formie sztuka nieprofesjonalna, ludowa i art-brut.
  • wystawę stałą „Porządek Rzeczy” na której po raz pierwszy w dziejach polskiego muzealnictwa każdy z odwiedzających może wkroczyć w skatalogowany świat muzealnego magazynu zbiorów, na co dzień niewidocznego i skrytego za kulisami. „Porządek rzeczy” pokazuje jak wiele skarbów kryje muzealne zaplecze oraz w jaki przemyślany system jest zorganizowane.
  • wystawę stałą „Galeria Koreańska” na której zobaczycie jak wygląda tradycyjny koreański dom, czyli hanok, projektowany według idei „pożyczenia od natury jej piękna”. Galeria Koreańska przedstawia kameralną, domową przestrzeń wyrażającą filozofię życiową jej mieszkańców. Co ważne, ekspozycja łączy XIX-wieczne wzornictwo ze współczesnym koreańskim designem inspirowanym tradycją.

Wstęp bezpłatny. Zapraszamy!