DLA KOGO?
Wydarzenie dla młodzieży i osób dorosłych.
DOSTĘPNOŚĆ
Więcej informacji: dostepnosc@ethnomuseum.pl; tel. 502 955 534 (możliwość wysłania SMS).
O WYDARZENIU
„Najważniejszą rzeczą jest odnaleźć swoją pasję. W moim przypadku jest to opoczyńska sztuka ludowa (…)” – pisała Teresa Szwedkowicz, kolekcjonerka strojów i fotografii, miłośniczka i orędowniczka kultury i folkloru regionu opoczyńskiego, nauczycielka wychowania plastycznego i technicznego w liceum w Opocznie.
Podczas oprowadzania kuratorskiego po wystawie „Kolekcjonerka. Teresa Szwedkowicz (1930-2001)” skupimy się na wątku pasji, która może stać się treścią życia i twórczą inspiracją dla następnych pokoleń.
PROWADZENIE
Joanna Bartuszek – etnolog, absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, Podyplomowych Studiów Muzealniczych IH UW, kustosz muzealny w Dziale Informacji Naukowej Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Autorka książki Między reprezentacją a martwym papierem. Znaczenie i funkcja chłopskiej fotografii rodzinnej (2005), oraz artykułów i publikacji w pokrewnej tematyce publikowanych w czasopismach naukowych oraz periodykach muzealnych. Naukowo i zawodowo zajmuje się antropologią wizualną, w szczególności zaś rolą fotografii i innych materiałów ikonograficznych i archiwalnych w etnologii i muzealnictwie. Autorka wystaw o tematyce archiwalnej i fotograficznej, m.in. „Wizerunek Hucułów i Huculszczyzny w archiwaliach i fotografiach z XIX i XX wieku” „Fotogawęda. Ze zbiorów Mieczysława Cholewy” (2021), „Kolekcjonerka. Teresa Szwedkowicz (1930-2011)”, (2024).