DLA KOGO?
Wydarzenie dla młodzieży i osób dorosłych.
DOSTĘPNOŚĆ
Więcej informacji: dostepnosc@ethnomuseum.pl; tel. 502 955 534 (możliwość wysłania SMS).
O WYDARZENIU
Największą część kolekcji Teresy Szwedkowicz stanowią stroje ślubne oraz elementy wiana panny młodej, ponieważ jak pisała Kolekcjonerka, są one ozdobione najpiękniejszymi przykładami haftu. Na wystawie przedstawiamy wyszywanie jako praktykę szczególnie ważna dla XX –wiecznej sztuki opoczyńskiej, niepozbawioną jednak trudnych aspektów.
Zapraszamy na oprowadzanie, podczas którego szczególną uwagę poświęcimy właśnie haftowaniu. Wspólnie zastanowimy się kim mogły być autorki większości z nich i z jakiego powodu wyszywały. Popatrzymy na haft jako na sztukę o nieoczywistym statusie, z jednej strony pozwalającą na kreatywną ekspresję, z drugiej strony będącą symbolem wymagań stawianych przez patriarchalną społeczność. W końcu, zadamy sobie pytanie o to jakim dziedzictwem jest haft – materialnym czy niematerialnym?
PROWADZENIE
Julia Grudzień – absolwentka etnologii i antropologii kulturowej oraz studentka Artes Liberales na Uniwersytecie Warszawskim, pracowniczka działu edukacji w PME. Interesuje się teoriami związanymi z krytycznymi studiami nad dziedzictwem i ich praktycznym zastosowaniem w muzealnictwie. Prowadzi badania dotyczące kolonialnej fotografii w archiwach.