pl
Godziny otwarcia:
PON:Zamknięte
PON: Zamknięte
WT: Zamknięte
ŚR: Zamknięte
CZW: Zamknięte
PT: Zamknięte
SOB: Zamknięte
ND: Zamknięte
Godziny otwarcia:
PON:Zamknięte
PON: Zamknięte
WT: Zamknięte
ŚR: Zamknięte
CZW: Zamknięte
PT: Zamknięte
SOB: Zamknięte
ND: Zamknięte
Wydarzenie
29.12.2019

Oprowadzanie „Wcielenia Jelenia”

GRUDZIEŃ

29.12 (niedziela), g. 16.00 – oprowadzanie dla dorosłych

Jeleń kultowy

Jeleń to zwierzę zakorzenione w ludzkiej kulturze chyba od początku jej istnienia, pojawia się w licznych mitologiach, w najwcześniejszych obrazach tworzonych ludzką ręka. To również jeden z najbardziej rozpowszechnionych motywów w sztuce ludowej i nieprofesjonalnej – ze slynnym jeleniem na rykowisku na czele, ale nie tylko. Przyjrzymy się wizerunkom i opowieściom o stworzeniu, o którym zdecydowanie można powiedzieć „kultowe” – zarówno w dosłownym znaczeniu, jak i współczesnym, ponieważ dziś wizerunek jelenia podlega pomysłowym, ironicznym przetworzeniom. Na wszystkie oprowadzania obowiązują zapisy: rezerwacje@ethnomuseum.pl. Liczba miejsc ograniczona. Prowadzi Olga Drenda.

 

STYCZEŃ

18.01 (sobota) g. 11.00 – oprowadzanie dla rodzin

„Wcielenia Jelenia” to wielowątkowa opowieść o figurze jelenia. Zapraszamy na rodzinne oprowadzanie, podczas którego poznamy magiczne, mieszczańskie i współczesne wizerunki tych wyjątkowych zwierząt. Spotkanie poprowadzi Karolina Vyšata – historyczka sztuki, kuratorka, edukatorka, animatorka kultury. Wydarzenie bezpłatne. Na wszystkie oprowadzania obowiązują zapisy: rezerwacje@ethnomuseum.pl. Liczba miejsc ograniczona. Prowadzi Olga Drenda.

 

19.01 (niedziela), g. 15.00 – oprowadzanie dla dorosłych

O jeleniu na rykowisku na poważnie – dzieje pewnego (nie)sławnego obrazu

Dlaczego ze wszystkich popularnych reprodukcji padło właśnie na jelenia na rykowisku? Właśnie ten obraz stał się symbolem kiczu – a przecież figurki i makatki to często po prostu przetworzenie klasycznej sztuki przez ludową i masową wyobraźnię. Zapraszamy na spotkanie z jeleniem kochanym i nienawidzonym –  opowiemy o symbolice, miejscu jelenia w kulturze ludowej, jego wielkiej karierze w epoce masowej reprodukcji. Stańmy oko w oko z jeleniem i przekonajmy się, jak wiele o naszej kulturze i jak wiele warstw i kontekstów kryje w sobie mówi pozornie banalny obraz. Na wszystkie oprowadzania obowiązują zapisy: rezerwacje@ethnomuseum.pl. Liczba miejsc ograniczona. Prowadzi Olga Drenda.

Wydarzenie zrealizowane w ramach projektu „Rzeczy kultowe” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących
z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Edukacja kulturalna na lata 2018-20 oraz współfinansowania Samorządu Województwa Mazowieckiego.

11.12 - 30.08.2020
Wystawa

Wcielenia jelenia