Zapraszamy na promocję książki Jadwigi Koszutskiej „Znad Niemna i Wilii. Ubiory włościańskie i drobnoszlacheckie Polaków na Grodzieńszczyźnie i Wileńszczyźnie do roku 1914″ i spotkanie z autorami w piątek, 8 marca o godz. 18:00 w Kawiarnio-księgarni Bily Konicek.
Wstęp wolny.
Jadwiga Koszutska – absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, etnograf, muzeolog, starszy kustosz Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Dziedziną jej szczególnego zainteresowania jest strój i tkanina ludowa. Była kierownikiem Działu Stroju i Tkanin tego muzeum. Autorka wielu artykułów poświęconych tej tematyce oraz kurator wystaw muzealnych stałych w PME i czasowych w muzeach w Polsce, Europie i świecie. Prowadziła badania etnograficzne nad strojem ludowym na Podlasiu, Górnym Śląsku, Śląsku Cieszyńskim, w Macedonii, na Litwie i Ekwadorze. Przyczyniła się do budowania i wzbogacenia kolekcji i zbiorów PME poprzez etnograficzne badania terenowe połączone z pozyskiwaniem eksponatów muzealnych. Autorka wielu ekspertyz etnokostiumologicznych dla zespołów folklorystycznych. Ekspert i konsultant w dziedzinie strojów ludowych.
Oskar Koszutski – ukończył studia historyczne w Instytucie Historii Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował m.in. na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. Był wieloletnim dyrektorem Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku w Podkowie Leśnej, jego organizatorem i twórcą ekspozycji. Mieszka w Podkowie Leśnej – i od lat zajmuje się historią tego podwarszawskiego miasteczka, prowadząc Społeczne Archiwum Miasta przy Towarzystwie Przyjaciół Miasta- Ogrodu Podkowa Leśna. Uczestniczył w badaniach terenowych i kwerendach prowadzonych przez żonę Jadwigę Koszutską w dziedzinie strojów i ubiorów ludności Polski północno-wschodniej, oraz w realizacji dokumentacji fotograficznej i w pracach komputerowych. Jest autorem rozdziałów historycznych tego albumu.