PT:Zamknięte
Godziny 12:00-13:00 15:00-16:00
03.02.2024

Rodzinna potańcówka karnawałowa

Będziemy tańczyć i bawić się do upadłego przy polskiej muzyce tradycyjnej!

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie zaprasza na Rodzinną potańcówkę karnawałową, która odbędzie się:

03.02 (sobota) godz. 12:00-13:00 i 15:00-16:00

Karnawał to czas kuligów, szalonych zabaw i tańców. My również chcemy tańczyć i bawić się do upadłego przy polskiej muzyce tradycyjnej, granej na prawdziwych instrumentach. Będą skrzypce, basy i bębenek, będzie baraban, harmonia i cymbały, będzie klarnet, flet i szałamaja i różne grające niespodzianki. Razem z Kają Prusinowską można będzie śpiewać, a tańce poprowadzi niezrównany wodzirej Piotr Piszczatowski. Będą tańce w korowodach, kołach i parach, będzie można tańczyć razem i osobno, używać do tańca nóg, rąk i całego ciała. Zabrzmią polki, oberki, mazurki, wiwaty, chodzone i biegane. Pojawią się miotlarze, gołąbki i klapoki, będziemy budować mosty, przeciągać linę i naśladować ptaki. Do zobaczenia!

Teatr Słuchaj Uchem tworzą Kaja, Janusz i Piotr zachęcamy do zajrzenia na stronę internetową http://www.sluchajuchem.pl .

Występują:
Kaja Prusinowska – śpiew
Janusz Prusinowski – skrzypce, harmonia, cymbały, lira korbowa, śpiew
Piotr Piszczatowski – baraban, bębenek, skrzypce, taniec – Wodzirej
Patryk Peterson – klarnet, sopiłka, basy

KUP BILET NA POTAŃCÓWKĘ

Wydarzenie realizowane w ramach programu wystawy czasowej „Dzieciństwo”. Bilet upoważnia do zwiedzania ekspozycji.

Muzeum realizuje program Samorządu Województwa Mazowieckiego „Wsparcie osób z niepełnosprawnościami na Mazowszu”. W ramach programu osoby z niepełnosprawnościami i ich asystenci mogą skorzystać z wybranych wydarzeń w preferencyjnej cenie 1 zł. Program skierowany jest do mieszkańców województwa mazowieckiego. Więcej o programie i warunkach uczestnictwa: Wsparcie osób z niepełnosprawnościami na Mazowszu. W celu potwierdzenia czy wydarzenie jest dostosowane do indywidualnych potrzeb zainteresowanych uczestników prosimy o kontakt mailowy: dostepnosc@ethnomuseum.pl lub telefoniczny: tel. 502 955 534 (możliwość wysłania SMS).

Kaja Prusinowska – właściwie ta sama osoba co Kaja Dziecko. Tyle, że już mi nikt nie stawia stopni, i nie mówi, że mi czegoś nie wolno, bo jestem za mała. Z dziecięcą ciekawością pakuję się w rozmaite przygody,min. muzyczne, bajkowe, a czasem tłumaczę innym czemu warto uczyć się od dziadków i babć. Także tych sprzed wieków. Wiem że to bardzo ważne. Z tego powodu zostałam etnopedagogiem. I to już poważna sprawa, bo etnopedagogika to taka gałąź pedagogiki, która ma w sobie coś z wszechstronnego zajmowania sztuką, kulturoznawstwa, etnologii, terapii. Pracując w tym nurcie tworzę z przyjaciółmi spektakle, koncerty, festiwale, wykłady, projekty badawcze. Na przykład na Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, kieruję Małymi Mazurkami, które regularnie goszczą w Muzeum Dla Dzieci.
Lubię także uwolnić duszę i razem z Przyjaciółmi z czterech stron świata , po prostu pisać, rysować, malować, bawić się kamykami i liśćmi, śpiewać i muzykować. I tak powstają płyty dla dzieci np. „Kołysała Mama Smoka”, „Gdzie się podział Kusy Janek” – oraz spektakle „Ptasie Wesele”. „Kusy Janek”, „Dylu dylu na badylu”, „Ziemniaki są z kosmosu” i inne. W tych teatralnych przygodach w Teatrze Słuchaj Uchem towarzyszy nam Piotr Piszczatowski, współtwórca wielu baśni 🙂
Jestem wraz z mężem autorką wielu projektów teatralnych, muzycznych, edukacyjnych, wydawniczych. Ostatnim z nich są „Cztery Domy Słońca” – wielowymiarowa opowieść o barwnej tradycji obyczajowej dawnej i dzisiejszej Polski. www.sluchajuchem.pl – zakładka CZTERY DOMY SŁOŃCA

Janusz Prusinowski – Skrzypek, lirnik, harmonista, śpiewak, kompozytor i organizator. Uczeń wiejskich muzykantów – Jana Lewandowskiego, Piotra i Jana Gaców, Kazimierza Meto, Józefa Zarasia, Jana Ciarkowskiego. Promotor odrodzenia wiejskiej tradycji muzycznej w Polsce. Muzyk Bractwa Ubogich, Kapeli Domu Tańca, inicjator i współzałożyciel Stowarzyszenia Dom Tańca.Koncertował w większości krajów Europy, w Afryce, Azji i Ameryce Północnej, „ograł” setki zabaw tanecznych, śpiewał na wielu odpustach. Jako muzyk i kompozytor współpracował z Teatrem Polskiego Radia (spektakle „ Janosik”, „Chłopi”, „Krakowiacy i Górale”), z Teatrem Narodowym („Umowa czyli łajdak ukarany”) oraz Teatrem Scena Lubelska 30/32 („Kaleva”, „Dawid”, „Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim”, „Oberki do końca świata”). Jest autorem programu edukacyjnego „Janko Muzykant” i pomysłodawcą projektu edukacyjnego “Mały Kolberg”, prowadzi warsztaty śpiewu i gry na skrzypcach. Lider “Janusz Prusinowski Kompania”, dyrektor artystyczny festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata” www.festivalmazurki.pl.

Piotr Piszczatowski – Współzałożyciel teatru Słuchaj Uchem. Aktor i współtwórca muzyki w teatrze Studium Teatralne w latach 1996 -2007. Kierownik artystyczny portalu www.akademiakolberga.pl. Współtwórca Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, pomysłodawca Targowiska Instrumentów w jego ramach, autor portalu www.targowiskoinstrumentow.pl. Muzykant w Janusz Prusinowski Kompania, śpiewak Monodii Polskiej. Miłośnik i dokumentalista muzyki wiejskiej. Zawzięty tancerz, nieuchwytny duch. Prywatnie towarzysz włóczęg i poszukiwań Doroty, ojciec trójki dorastających obywateli, a z wykształcenia socjolog

Wykorzystana w grafice ilustracja: Kaja Prusinowska