Zapraszamy na spotkanie autorskie z Gabrielą Jarzębowską wokół książki „Czystka gatunkowa. Tępienie szczurów jako praktyka kulturowa w Polsce powojennej”, które odbędzie się:
11.05. (środa) g. 18
Książka to błyskotliwa i erudycyjna wycieczka po jednym z najbardziej stabuizowanych praktyk kulturowych – deratyzacji. Autorka przedstawia historię tępienia szczurów we współczesności i analizuje zawartość materiałów antyszczurzej propagandy. Przekonuje, że sposób, w jaki mówimy i piszemy o tych nielubianych gryzoniach cechują wyraźne analogie do retoryki ksenofobicznej i rasistowskiej. Po przeczytaniu „Czystki gatunkowej” nie będziecie już patrzeć na szczury w stereotypowy sposób!
Szczury. Nasi konkurenci w niszach ekologicznych, współmieszkańcy miast i współnosiciele groźnych dla nas chorób. Znienawidzone, pogardzane, zawzięcie tępione. Czy naprawdę zasługują na tak fatalne traktowanie? O tym i o wielu innych kwestiach poruszanych w książce porozmawiamy z dr Gabrielą Jrzębowską.
Dr Gabriela Jarzębowska
Adiunktka na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego, łodzianka. Zajmuję się krytycznymi studiami nad zwierzętami i humanistyką środowiskową. Bada retorykę konfliktów środowiskowych, sposoby reprezentacji zwierząt w kulturze i mediach oraz mechanizmy ich włączania w procesy modernizacji. W wolnych chwilach zajmuje się urbexem i kaligrafią, a gdy ta wolna chwila trwa dłużej, uprawia turystykę jogową i odbywa samotne wędrówki po polskich górach. Praktykuje medytację zen w szkole Kwan Um.
Wstęp bezpłatny
Zdjęcie pochodzi z książki Gabrieli Jarzębowskiej „Czystka gatunkowa. Tępienie szczurów jako praktyka kulturowa w Polsce powojennej”.
Fot. Przemysław Walczak, PME.