SPOTKANIE ONLINE wokół wystawy „Równorodność. Kolekcja Tomasza Armady”. Dyskusja na żywo z twórcami oraz oprowadzanie video po ekspozycji.
LINK do spotkania na YouTube: https://youtu.be/HyFOImBKxFo
Spotkanie z twórcami wystawy Tomaszem Armadą – artystą, projektantem, Agatą Pyzik kuratorką, Anną Grunwald i Aleksandrem Robotyckim – kuratorami wystawy ze strony Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Dyskusję na żywo uzupełniać będzie oprowadzenie po ekspozycji. Porozmawiamy o kulisach powstawania wystawy i projekcie „Rzeczy Kultowe” realizowanym w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, którego ideą jest budowanie nowoczesnego muzeum etnograficznego otwartego na współczesność, jej fenomeny i kulturę popularną.
UCZESTNICY SPOTKANIA
Tomasz Armada – projektant ubioru, kostiumograf, artysta interdyscyplinarny. Szuka krytycznego potencjału w modzie i zbliża ją do świata sztuki. Sprzeciwia się modzie dyktowanej przez zachód i powielanej przez rodzimych naśladowców inspirując się wybranymi zagadnieniami z historii, min. ubiorem narodowym (sarmackim) lub ludowym. W swojej twórczości rozmywa podział na sztukę niską i wysoką, stereotypy i wzorce płciowe, ukazuje polską estetykę w egzotycznym i przerysowanym wydaniu.
Agata Pyzik – polska krytyczka sztuki, eseistka i dziennikarka. Pisze zarówno do polskich („Dwutygodnik”, „Krytyka Polityczna”, „Polityka”, „Szum”) jak i brytyjskich („The Guardian”, „The Wire”) czasopism. Jej zainteresowania obejmują głównie kulturę i politykę krajów postkomunistycznych, okres zimnej wojny, skutki transformacji ustrojowej. Znana głównie z książki Biedni, ale sexy. Zderzenia kulturowe na wschodzie i zachodzie Europy.
Anna Grunwald – Kierowniczka Działu Edukacji w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Łódzkim, zarządzania na UW, nauczycielka w warszawskich szkołach Społecznego Towarzystwa Oświatowego, menedżer marketingu w wydawnictwach edukacyjnych. Od 2010 r. w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie kieruje Działem Edukacji. W roku 2017 otrzymała I. wyróżnienie w konkursie Innowacyjny Menedżer Kultury przyznane przez Marszałka Województwa Mazowieckiego.
Aleksander (Bratek) Robotycki – etnolog i antropolog kultury. Skończył studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej, w Instytucie Studiów Politycznych w Lyonie (Lyon II) uzyskał Certificat d’Etudes Politiques. Interesuje się szeroko rozumianą kulturą współczesną: od sportu i antropologii miasta po refleksję nad kondycją współczesnej humanistyki. Od 7 lat pracuje w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.
O WYSTAWIE
Współczesne „typy ludowe” stanowiące elementy składowe wystawy „Równorodność. Kolekcja Tomasza Armady” nawiązują do tradycji etnografii i jej dawnych podręczników, a jednocześnie są artystyczną wizją i komentarzem do współczesnej Polski. Wystawą próbujemy na nowo zadać pytanie kim dzisiaj, po 30 latach transformacji, są Polacy? Wśród 13 „typów” – figur, którym stroje zaprojektował Tomasz Armada, znajdują się między innymi Alternatywka, Beneficjent 500+, Korpolaska, Prawdziwy Mężczyzna czy Tradycyjna Pani Domu. Te „awatary”, wyłonione przez twórców wystawy, zainspirowane są medialnymi wizerunkami produkowanymi przez tabloidy, inteligenckie tygodniki, liberalne dzienniki i populistyczne brukowce. Więcej o wystawie na www, w wydarzeniu na Facebooku oraz YouTube.