DLA KOGO?
Wydarzenie dla dorosłych i starszej młodzieży.
DOSTĘPNOŚĆ
Więcej informacji: dostepnosc@ethnomuseum.pl; tel. 502 955 534 (możliwość wysłania SMS).
O WYDARZENIU
Zapraszamy na spotkanie z Oliwią Bosomtwe, które poprowadzi Magdalena Wróblewska – Dyrektorka PME. Gościni opowie o swojej książce „Jak biały człowiek. Opowieść o Polakach i innych”, w której opisała doświadczenia czarnych osób mieszkających w Polsce.
GOŚCINI
Oliwia Bosomtwe – autorka książki „Jak biały człowiek. Opowieść o Polakach i innych” (W.A.B 2024) opisującej polskie wyobrażenia o Czarności i doświadczenia Czarnych Polaków, zaprezentowanej na wystawach w Nowym Jorku i Brukseli. Absolwentka MISH na UW. Była dziennikarka i redaktorka naczelna portalu Noizz.pl. Publikowała m.in. w „Vogue’u”, „Znaku” i „Res Publice Nowej”.
PROWADZENIE
Magdalena Wróblewska – historyczka sztuki i muzeolożka, zajmująca się problematyką dekolonialności. Dyrektorka Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Adiunktka na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendium typu post-doc odbyła w Kunsthistorisches Institut in Florenz- Max-Planck-Institut i Staatliche Museen zu Berlin. Wraz z C. Ariese opublikowała książkę „Practicing Decoloniality in Museums: A Guide with Global Examples”. Publikuje artykuły i książki na temat fotografii. W 2023 roku odbyła staż badawczy w Department for Anthropology, Museum of Natural History, Smithsonian Institution w Waszyngtonie.
O KSIĄŻCE „JAK BIAŁY CZŁOWIEK. OPOWIEŚĆ O POLAKACH I INNYCH”
„Jak biały człowiek” Oliwii Bosomtwe to pierwsza taka książka o osobach afrykańskiego pochodzenia w Polsce. Opowiada o bohaterach żyjących współcześnie oraz takich, których losy da się odtworzyć za pomocą dawnych wspomnień i dokumentów. O urodzonych w Polsce i tych, którzy wybrali ją na swoją ojczyznę lub odwiedzili tylko na chwilę. Autorka opisuje stereotypy i fantazje, które napędzały wyobrażenia o innych w okresie transformacji, PRL-u, międzywojnia i zaborów, a w tę opowieść wplata osobiste doświadczenia.
„W 2016 roku po raz pierwszy pomyślałam o tym, że chciałabym napisać książkę o czarnych osobach, które zamieszkały w Polsce. Minęło osiem lat, a przecież i wcześniej próbowałam się jakoś uporać z przypisywaną mi na podstawie koloru skóry tożsamością. Pisanie miało mi w tym pomóc. Chciałam lepiej zrozumieć, dlaczego niektóre reakcje białych rodaków na mój wygląd budzą we mnie irytację, dyskomfort a czasem nawet wściekłość. Próbowałam sobie odpowiedzieć na pytanie: dlaczego kwestia pochodzenia jest istotna? Bo nawet jeśli przez lata łudziłam się, że nie, regularnie przypominano mi o tym, że jest (…)” – Oliwia Bosomtwe w posłowiu.
– informacja ze strony grupy wydawniczej Foksal.