DLA KOGO?
Wydarzenie dla dorosłych i starszej młodzieży.
DOSTĘPNOŚĆ
Więcej informacji: dostepnosc@ethnomuseum.pl; tel. 502 955 534 (możliwość wysłania SMS).
Prosimy o kontakt telefoniczny od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00.
O WYDARZENIU
Cezaria Baudouin de Courtenay-Ehrenkreutz-Jędrzejewiczowa to postać ważna dla polskiej etnologii i antropologii kulturowej z wielu powodów. Miała wpływ na rozwój istotnych obszarów badawczych tej dyscypliny zarówno w aspekcie merytorycznym, jak i organizacyjnym: kierowała Zakładem Etnologii Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, następnie objęła nowo utworzoną Katedrę Zwyczajną Etnografii Polski na Uniwersytecie Warszawskim – w tym roku mija 90 lat od tego wydarzenia. Po wyjeździe z kraju, w trakcie II wojny światowej i po jej zakończeniu, organizowała życie naukowe polskiej emigracji. Jej praca miała znaczenie także dla rozwoju polskiego muzealnictwa etnograficznego: w czasach wileńskich stworzyła muzeum przy Zakładzie Etnologii USB, podobną placówkę rozwijała później przy Uniwersytecie Warszawskim.
Była jedną z bohaterek wystawy czasowej „Etnografki, antropolożki, profesorki” prezentowanej w naszym Muzeum w 2022 i 2023 roku, a w roku 2024 zdecydowaliśmy się poświęcić jej cały numer muzealnego czasopisma. W tomie 13 ukazały się artykuły uznanych autorek i autorów, którzy podjęli się analizy dokonań Cezarii Baudouin de Courtenay-Ehrenkreutz-Jędrzejewiczowej na różnych polach: fenomenologii, lingwistyki, badań nad tańcem ludowym. Przypomnieliśmy również wybrane artykuły samej badaczki z różnych okresów jej działalności naukowej.
GOŚCINIE I GOŚCIE
dr Marta Skwirowska – antropolożka, kustoszka w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, stypendystka rządu meksykańskiego, stażystka w Museo de América w Madrycie. W Meksyku prowadziła badania wokół obrzędowości i meksykańskiej sztuki ludowej (arte popular), w tym sztuki efemerycznej. W Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie zajmuje się kolekcją obu Ameryk. Aktualny obszar badań i zainteresowań skupia się wokół antropologii gór i doświadczania krajobrazu, badania zbiorów w kontekście zagadnień postkolonialnych.
prof. Anna Engelking – etnografka i antropolożka, profesorka Instytutu Slawistyki PAN w Warszawie. Zajmuje się antropologią wsi białoruskiej (w tym pamięcią zbiorową) i historią polskiej antropologii. Prowadziła badania terenowe w Białorusi i Ukrainie. Opublikowała dwie monografie: Kołchoźnicy. Antropologiczne studium tożsamości wsi białoruskiej przełomu XX i XXI wieku (2012) i Klątwa. Rzecz o ludowej magii słowa (2000, wyd. angielskie 2017) oraz kilkadziesiąt artykułów. Redaktorka naukowa pierwodruków prac dawnych etnografów: Józefa Obrębskiego Polesie. Studia etnosocjologiczne, t. 1 (2007); The Giaours of Macedonia. Selected writings, (2020); Macedonia 1 i Macedonia 2. Studia etnosocjologiczne, t. 2 (2022); oraz Czesława Pietkiewicza Kultura społeczna Polesia Rzeczyckiego (2013). Autorka kilku artykułów biograficznych w słowniku Etnografowie i ludoznawcy polscy.
prof. Maciej Rak – pracuje na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doktorat obronił na Wydziale polonistyki UJ w 2007 roku, habilitację uzyskał z dialektologii i etnolingwistyki w 2015 roku, a w 2022 roku został profesorem językoznawstwa. Jest autorem trzech książek, jednego słownika, dwóch edycji tekstów polskiego folkloru słownego, współredaktorem 10 monografii zbiorowych oraz autorem ponad 120 artykułów naukowych. Prowadził szeroko zakrojone badania nad dziedzictwem językowym i kulturowym Podhala; jego zainteresowania naukowe obejmują frazeologię, etnolingwistykę i gwary Podtatrza.
PROWADZENIE
Anita Broda – etnolożka i muzealniczka. Absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowego Studium Muzealniczego Instytutu Historii Sztuki UW, zawodowo związana z PME od 2005 roku. Kustoszka, obecnie pracuje na stanowisku p.o. kierowniczki Działu Przechowywania i Konserwacji Zbiorów, wcześniej w Dziale Inwentaryzacji Zbiorów, wieloletnia opiekunka kolekcji sztuki ludowej i nieprofesjonalnej oraz kolekcji folkloru. Współautorka wielokrotnie nagradzanego katalogu zbiorów PME Dzieciństwo oraz wystawy pod tym samym tytułem. Laureatka Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy (2024). Członkini Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna i Stowarzyszenia Muzealników Polskich.