DLA KOGO?
Wydarzenie dla dorosłych i starszej młodzieży.
DOSTĘPNOŚĆ
Więcej informacji: dostepnosc@ethnomuseum.pl; tel. 502 955 534 (możliwość wysłania SMS).
O WYDARZENIU
Czerpiąc z tradycji, posługując się technikami twórczyń i twórców makatek, z artystką Elizą Proszczuk, wykonamy dzieła inspirowane wystawą „Dwie dusze twórcy ludowego”, na których swobodnie będziemy mogli wyrazić nasze: myśli, uczucia, aktualny stan ducha.
PROWADZENIE
Eliza Proszczuk – artystka wizualna, doktora sztuki, animatorka, edukatorka i wykładowczyni akademicka. Autorka tkanin, obiektów przestrzennych i kolaży. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa oraz kierunku Sztuk Wizualnych na uczelni Post St. Joost w Bredzie i Den Bosch, gdzie uzyskała Międzynarodowy Dyplom Magistra Sztuki. W 2015 roku obroniła doktorat na macierzystej uczelni, przedstawiając pracę pt. Dziewczyny z Zamku. Projekt ten został zaprezentowany w ramach Project Room w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, a następnie na wystawie indywidualnej pt. Zwierzęta urodzone w zoo nie wariują w CSW Kronika w Bytomiu. Dwukrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ZAiKS. Adiunktka na Wydziale Architektury Wnętrz ASP w Warszawie, gdzie od 2017 roku współprowadzi Pracownię Tkaniny w Architekturze. Umiejętności rzemiosła tkackiego zdobyła już w szkole średniej, kończąc Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu na kierunku Tkactwo. Tworzy sztukę zaangażowaną społecznie, poruszając tematy feministyczne oraz współpracując z więźniarkami, pacjentami ośrodków odwykowych i uchodźcami. Inspirację czerpie z tradycyjnej sztuki północno-wschodniej Polski, skąd pochodzi (Białystok). W 2021 roku, wraz z międzynarodowym zespołem naukowym, otrzymała czteroletni grant COST na realizację projektu Trace as a Research Agenda for Climate Change, Technology Studies, and Social Justice. W jego ramach współtworzy projekt poświęcony siostrzeństwu jako formie organizacji społecznej. Współpracuję między innymi z Państwową Galerią Sztuki w Sopocie, Fundacją Arton w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Kronika w Bytomiu, Centrum Sztuki Współczesnej Arsenał w Białymstoku, Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie i Izbie Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie.
KUP BILET!
Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego, który jest organizatorem Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.