Zapraszamy Państwa do Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie na Targi Wielkanocne, które odbędą się:
06.04.2025 (niedziela) godz. 10:00-16:00
Na stoiskach będzie można kupić m.in.: drewniane pisanki, palmy, pająki, obrusy, koszyczki wiklinowe, wycinanki, ozdoby ze słomy, stryszawskie zabawki, a także biżuterię, ceramikę, ręcznie dziergane ubrania czy elementy wystroju wnętrz. Targi Wielkanocne to niezwykła okazja do nabycia prezentów i dekoracji stworzonych przez twórczynie i twórców z Polski, Ukrainy i nie tylko.
Targi Wielkanocne w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie były pierwszym i jedynym takim wydarzeniem w stolicy w latach 90. XX wieku. Obecnie podobnych wydarzeń odbywa się wiele, a mimo to wyprawa po prezenty do Muzeum stała się dla wielu Warszawiaków tradycją.
Na dzień Targów Wielkanocnych przygotowaliśmy masę atrakcji, by wspólnie celebrować wiosnę i zbliżające się święta. Szykujemy między innymi warsztaty (pieśni wiosennych, zdobienia pisanek czy malowania ptaszków stryszawskich), grę terenową zainspirowaną tradycją szukania pisanek, a także występy muzyczne i oprowadzania na temat obiektów związanych ze świętami wielkanocnymi. Na finał Targów przygotowano koncert zespołu Dziczka – polsko-ukraińska grupa wykona pieśni z Polesia, Podola i Wołynia, które były niegdyś śpiewane, by przywołać wiosnę, a zostały zachowane jedynie w przekazach ustnych.
PRZYDATNE INFORMACJE
Niektóre z wydarzeń towarzyszących (Śpiewem! Przywitanie wiosny, Zdobienie pisanek i Ptaszki stryszawskie) mają ograniczoną ilość miejsc i są biletowane oddzielnie w cenie 30/15 zł. Zakup tego biletu upoważnia do wejścia na Targi oraz uczestnictwa we wszystkich wydarzeniach, które odbywają się w ramach biletu na Targi Wielkanocne.
Pozostałe wydarzenia, które organizujemy tego dnia, nie mają limitu miejsc i są dostępne w ramach biletu na Targi Wielkanocne (19/10 zł). Listę tych wydarzeń znajdziecie niżej.
Wydarzenia towarzyszące
ŚPIEWEM! PRZYWITANIE WIOSNY (10:30-11:30)
Podczas warsztatów z Agencją Tradycyjną nauczymy się tradycyjnych pieśni wiosennych i gaikowych, które niegdyś śpiewano, by przywitać wiosnę. Wspólnymi siłami przepędzimy chłód, przywołamy urodzaj i przywrócimy ziemi witalność po zimie!
DLA KOGO?
Wydarzenie familijne. Wszyscy są mile widziani – zarówno osoby doświadczone, jak i niedoświadczone w śpiewaniu. Dziecko musi być pod opieką osoby dorosłej.
PROWADZENIE
Agencja Tradycyjna została założona przez Kasię Bartosik i Zosię Bernad, animatorki kultury i praktyczki muzyki tradycyjnej. Zajmują się tworzeniem przestrzeni do świętowania i wspólnego przeżywania ważnych momentów w cyklu rocznym. Dziewczyny zebrały Zespół Śpiewaczek i Śpiewaków, wraz z którym nie odpuszczają żadnej okazji do celebrowania. Na wesoło i na smutno!
KUP BILET NA WARSZTATY!
ZDOBIENIE PISANEK. WARSZTATY WIELKANOCNE (15:30-17:00)
Podczas wielkanocnych warsztatów familijnych, każda z osób uczestniczących ozdobi własną pisankę. Pod okiem Aleksandry i Arkadiusza Beliców, pary, która od niemal trzydziestu lat zajmuje się kolekcjonerstwem pisanek, poznamy tajniki metody batikowej – techniki pisania woskiem. Zobaczymy też różnorodne pisanki ze zbiorów państwa Beliców, które będą mogły posłużyć jako inspiracje.
DLA KOGO?
Wydarzenie familijne dla dzieci od 5. roku życia. Dzieckiem musi opiekować się osoba dorosła.
PROWADZENIE
Wspólną pasją Aleksandry i Arkadiusza Beliców od wielu lat jest pisanie i kolekcjonowanie pisanek. Swoje zainteresowania wynieśli z domów rodzinnych, gdzie istniała tradycja barwienia jajek w wywarze z łusek cebuli. Aleksandra i Arkadiusz zbierają pisanki od 1996 roku, stale powiększając swoją kolekcję. w swoich zbiorach mają ponad 1000 okazów różnych twórców, z różnych stron świata. Pisząc woskiem początkowo opierali się na wzorach kurpiowskich, następnie lubelskich, opoczyńskich, rzeszowskich. Ich celem stało się jednak dążenie do tworzenia pisanek huculskich (wzornictwo kresowe).
Jednocześnie zaczęli interesować się wzornictwem współczesnym i tworzyć własny styl w pisankarstwie. Wykonali pierwsze pisanki z żywotami świętych techniką batikową, a także tzw. pisanki richelieu z otworkami imitującymi rodzaj haftu. Wiele z tych wyjątkowych wzorów wzbogaca muzea w Europie (np. Muzeum w Gliwicach, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie czy kolekcjach prywatnych w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Włoszech, Holandii, Finlandii, Norwegii, Kanadzie, USA, Australii i Nowej Zelandii).
KUP BILET NA WARSZTATY!
PTASZKI STRYSZAWSKIE. WARSZTATY WIELKANOCNE (15:30-17:00)
Podczas wielkanocnych warsztatów familijnych prowadzonych przez Bogumiłę Leśniak, każda z osób uczestniczących pomaluje farbami akrylowymi drewnianą zabawkę – ptaszka stryszawskiego.
Warsztaty plastyczne poprzedzi krótki wstęp, podczas którego poznamy wiele gatunków ptaków, a także zapoznamy się z historią zabawkarstwa żywiecko-suskiego – wytwarzania tradycyjnych zabawek drewnianych w najstarszym zabawkarskim ośrodku w Polsce. Następnie przejdziemy do ozdabiania ptaszków, a każda chętna osoba będzie miała okazję, aby samodzielnie wyrzeźbić niewielką zabawkę pod okiem twórczyni.
DLA KOGO?
Wydarzenie familijne dla dzieci od 5. roku życia. Dziecko musi być pod opieką osoby dorosłej.
PROWADZENIE
Bogumiła Leśniak – rzeźbą w drewnie i zabawkarstwem zajmuje się od lat 80-tych. W swojej twórczości rzeźbiarskiej skupia się głównie na tradycyjnych rzeźbach sakralnych. Wykonuje także tradycyjne zabawki drewniane, z których słynie gmina Stryszawa i okolice, należąc do najstarszego żywiecko-suskiego ośrodka zabawkarskiego (ptaszki stryszawskie). Tradycja wykonywania zabawek przechodząc z pokolenia na pokolenie przetrwała w tym regionie do dnia dzisiejszego.
Twórczość Bogumiły Leśniak była prezentowana na wielu wystawach krajowych i zagranicznych, znajduje się w kolekcjach prywatnych i państwowych na całym świecie oraz była nagradzana w licznych konkursach. W 2024 roku otrzymała Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne oraz „Laur Babiogórski Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich” za osiągnięcia dla rozwoju i promocji obszaru SGB, w szczególności propagowania, utrwalania i popularyzowania dziedzictwa kulturowego miasta Sucha Beskidzka oraz regionu.
KUP BILET NA WARSZTATY!
Wydarzenia w ramach biletu na Targi Wielkanocne
PISANKI PEŁNE ZAGADEK. GRA TERENOWA (10:00-16:00)
Szukanie jajek, które schował zająć wielkanocny, jest tradycją związaną ze świętowaniem Wielkanocy lub nadejściem wiosny. Obchodzi się ją między innymi w krajach Europy Zachodniej, takich jak Niemcy, Francja czy Anglia, lecz w dzień Targów Wielkanocnych przeniesiemy ją także do PME!
Zapraszamy do wzięcia udziału w wyjątkowej grze terenowej, w której, oprócz szukania jajek w przestrzeniach Muzeum, będą na Was czekały zagadki do rozwiązania!
- W Kasie Muzealnej możecie odebrać broszurę z instrukcją gry.
- Pisanki są wydrukowane w formie mini-książeczek. Na ich okładkach znajdziecie kolorowe wzorki i treść zagadek, a w środku – odpowiedzi i ciekawostki.
- Obok pisanek znajdziecie pieczątki. Za próbę odpowiedzi na zagadkę, możecie odbić pieczątkę na swojej broszurce! Pieczątki ułożą się w piękną całość – zebranie wszystkich skompletuje pełny wzór pisanki.
DLA KOGO?
Wydarzenie familijne dla dzieci od 5. roku życia. Dziecko musi być pod opieką osoby dorosłej.
WIOSENNE PAJĄKI. WARSZTATY FAMILIJNE (11:00-15:00)
Podczas wielkanocnych warsztatów familijnych wykonamy pająki – kolorowe dekoracje, które tradycyjnie zdobiły domy z okazji ważnych świąt w różnych regionach Polski. Kiedyś wierzono, że łapały one szczęście, zapewniały dostatek i bogactwo plonów. Może wykonane przez nas pająki też złapią odrobinę szczęścia?
Nasze dzieła wykonamy z papieru, bibuły i słomy. Zgodnie z wierzeniami, wiosenne pająki należy ukwiecić – my także ozdobimy je kwiatami, które pomogą przywitać w naszych domach wiosnę!
Na warsztaty można dołączyć w dowolnym momencie między godziną 11.00 a 15.00 na wystawie „Kwiaty polskie”. Przewidywany czas na realizację warsztatu na jedną osobę uczestniczącą to około 15-30 minut.
DLA KOGO?
Wydarzenie familijne dla dzieci od 5. roku życia. Dziecko musi być pod opieką osoby dorosłej.
WIOSENNE OPROWADZANIA (11:00, 12:00, 13:30, 14:30)
W ramach Targów Wielkanocnych zapraszamy na 20-minutowe spotkania na różnych wystawach w naszym Muzeum. Serię mini opowieści poświęcimy wybranym obiektom, które związane są z nadchodzącym czasem wielkanocnym.
Podczas spotkania poznamy różnicę między śmigusem a dyngusem oraz dowiemy się, czego symbolem jest kogut i jaki ma związek z Wielkanocą. Porozmawiamy o tradycyjnych sposobach świętowania przy stole, szczególnie tych związanych z jedzeniem. Poznamy także postać rzeźbiarza Jędrzeja Wowry. Przyjrzymy się historiom związanym z przedstawianą przez niego przyrodą i spróbujemy skonfrontować ludowe imaginarium z rzeczywistością.
Zbiórka przy muzealnej recepcji. Oprowadzania będą odbywać się w godzinach: 11:00, 12:00, 13:30, 14:30. Zbiórka o wyznaczonych godzinach przy recepcji. W oprowadzaniach można wziąć udział w ramach biletów na Targi Wielkanocne.
11:00 Taksydermia i wózek dyngusowy
12:00 Sikawka i korbacz. Codzienność w okowach świąt
13:30 Rzeźby Jędrzeja Wowry
14:30 Koszyk podstawowych produktów spożywczych
DLA KOGO?
Wydarzenie dla starszej młodzieży i osób dorosłych.
WYSTĘPY MUZYCZNE: ŚPIEWEM! PRZYWITANIE WIOSNY
Podczas Targów Wielkanocnych, Zespół Agencji Tradycyjnej przepędzi zimowy chłód oraz przywróci ziemi witalność, by mogła przebudzić się do życia. Posłużą im pieśni wiosenne i gaikowe, a występów będzie można posłuchać trzykrotnie w trakcie trwania Targów.
FINAŁ TARGÓW: KONCERT ZESPOŁU DZICZKA
Zapraszamy na koncert polsko-ukraińskiego zespołu Dziczka, który wykona ukraińskie pieśni śpiewane niegdyś, by przywołać wiosnę i przebudzić ziemię! Będą to pieśni ludowe, które nigdy nie zostały spisane, ani nagrane – zachowały się jedynie w przekazach ustnych, między innymi dzięki zespołom takim jak Dziczka. Wykonywany przez nich repertuar stanowią głównie pieśni ludowe odnalezione wśród mieszkańców dzisiejszej Ukrainy, a pochodzące głównie z regionów: Podola, Polesia i Wołynia.
DLA KOGO?
Wydarzenie familijne dla dzieci od 5. roku życia. Dziecko musi być pod opieką osoby dorosłej.
OS. WYSTĘPUJĄCE
Zaśpiewa polsko-ukraiński zespół wokalny Dziczka wykonuje pieśni ludowe, które zachowały się wyłącznie w przekazach ustnych. Wykonywany repertuar przejęty został bezpośrednio od artystów ludowych Podola, Polesia i Wołynia. Pieśni te nigdy nie zostały spisane, ani nagrane, zostaną ocalone od zapomnienia dzięki pracy Dziczki. Repertuar Zespołu stanowią głównie pieśni ludowe odnalezione wśród mieszkańców dzisiejszej Ukrainy.
DOSTĘPNOŚĆ
Więcej informacji: dostepnosc@ethnomuseum.pl; tel. 502 955 534 (możliwość wysłania SMS).
KUP BILET NA TARGI!