DLA KOGO?
Wydarzenie dla młodzieży i dorosłych. Dla osób początkujących.
DOSTĘPNOŚĆ
Więcej informacji: dostepnosc@ethnomuseum.pl; tel. 502 955 534 (możliwość wysłania SMS).
W GLINIE WYRAŻONE
Muzeum to miejsce, w którym można zwolnić, skupić się na kontemplacji wybranych eksponatów lub oddać refleksji nad przesłaniem wystaw. Ceramika również nie lubi pośpiechu, wymaga cierpliwości i zastanowienia. Dlatego na warsztatach ceramicznych w PME chcemy poddać się temu zawieszeniu w czasie, skupić na doznaniach sensorycznych pracy z masą ceramiczną, odreagować wyrabiając glinę lub pomedytować przy zdobieniu. Celem warsztatów nie będzie ulepienie „zwykłego kubka”, tylko wyrażenie siebie w glinie za pomocą bogactwa form, kolorów i faktur.
WYDARZENIE
Niektórzy twierdzą, że człowiek nie wymyśli już żadnego nowego kształtu, koloru, ani faktury, bo natura stworzyła już wszystkie możliwe kombinacje. Nawet jeśli tak jest, to natura pozostaje nieograniczonym źródłem inspiracji. Warsztaty zaczniemy od skupienia się na przedmiotach takich, jak kamienie, liście, kawałki kory, pestki lub kwiaty. Ich kształty posłużą nam jako punkt wyjścia to zaprojektowania własnych obiektów.
Wykonamy formy ażurowe, np. osłonki na świeczki inspirowane płatkami kwiatów, fantazyjne wazony nawiązujące do kory drzewa czy rzeźby o kształtach przypominających nam nasze ulubione elementy natury. Warsztaty obejmują dwa spotkania. Podczas pierwszego zaprojektujemy nasze dzieła i ulepimy formę z kuli lub z wałeczków. Następnego dnia wytniemy ażurowe zdobienia i wykonamy dekoracje w technice sgraffiato.
- 9 kwietnia, 17:30-20:30 LEPIENIE
- 10 kwietnia, 17:30-19:30 ZDOBIENIE I DEKORACJE
Na warsztaty można przynieść swój ulubiony kamień, liść, pestkę czy kwiat – dowolny przedmiot, który może być punktem wyjścia. Jeśli nie masz czegoś takiego – nie martw się, zapewnimy zestaw inspiracji.
PRZYDATNE INFORMACJE
- Warsztat skierowany jest do osób początkujących, które nie miały jeszcze doświadczenia z ceramiką lub miały niewielkie i chcą poznać podstawy techniki.
- Każda osoba uczestnicząca otrzyma swoją porcję gliny, z której będzie mogła ulepić własny przedmiot.
- Zachęcamy do rozważnego doboru stroju ze względu na praktyczny charakter warsztatu i możliwość zabrudzenia ubrań. Zapewniamy fartuchy ochronne.
- Ze względu na charakter techniki, gotowe rzeźby będzie można odebrać dopiero po wypale, w późniejszym terminie, ustalonym z uczestnikami i uczestniczkami na warsztatach.
- Aby zapewnić komfort pracy warsztat rozpisany jest na 3 godziny, jednak pozostanie do końca warsztatów zależy od chęci każdego uczestnika i uczestniczki.
PROWADZENIE
Weronika Adamska – pracowniczka działu edukacji w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Ukończyła Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz kurs I stopnia „Ceramika w edukacji artystycznej i terapii” w Letniej Akademii Rzemiosła i Sztuki w Łucznicy. Zajmuje się malarstwem, ceramiką, tworzeniem obiektów oraz instalacji artystycznych. W procesie twórczym lubi eksperymentować, ale też uczyć tych eksperymentów innych. Pracowała jako malarka-animatorka przy filmie „Chłopi”. Ma na swoim koncie trzy wystawy indywidualne oraz udział w kilkunastu wystawach grupowych w Polsce i zagranicą.