DLA KOGO?
Wydarzenie dla młodzieży i dorosłych. Dla osób początkujących.
DOSTĘPNOŚĆ
Więcej informacji: dostepnosc@ethnomuseum.pl; tel. 502 955 534 (możliwość wysłania SMS). Prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16.
W GLINIE WYRAŻONE
Muzeum to miejsce, w którym można zwolnić, skupić się na kontemplacji wybranych eksponatów lub oddać refleksji nad przesłaniem wystaw. Ceramika również nie lubi pośpiechu, wymaga cierpliwości i zastanowienia. Dlatego na warsztatach ceramicznych w PME chcemy poddać się temu zawieszeniu w czasie, skupić na doznaniach sensorycznych pracy z masą ceramiczną, odreagować wyrabiając glinę lub pomedytować przy zdobieniu. Celem warsztatów nie będzie ulepienie „zwykłego kubka”, tylko wyrażenie siebie w glinie za pomocą bogactwa form, kolorów i faktur.
WYDARZENIE
Warsztaty w cenie 75 zł obejmują dwa spotkania:
- 8 maja (czwartek), 17:30-20:30 (I spotkanie): projekt i lepienie formy dzwonków technikami lepienia ręcznego
- 22 maja (czwartek), 17:30-19:30 (II spotkanie): zdobienie ceramicznych form za pomocą farb podszkliwnych i szkliw
Pierwsze instrumenty miały naśladować naturę, dopiero później człowiek zaczął je stroić, tak aby wydawały dźwięki i tworzyły melodie. W ramach warsztatów poszukamy inspiracji w kształtach liści i kwiatów, rozkwitających w majowym słońcu. Następnie zaprojektujemy swoje instrumenty – dzwonki wietrzne. Kolejnym krokiem będzie ulepienie ceramicznych kształtów, które zostaną wypalone na biskwit.
Podczas drugiego warsztatu będziemy eksperymentować z dostępnymi materiałami: farbami podszkliwnymi, angobami, tlenkami i szkliwami. Podczas warsztatów stworzymy niepowtarzalne dzwonki, których dźwięki mogą towarzyszyć nam podmuchom letniego wiatru. Każda osoba uczestnicząca otrzyma wraz z wypalonymi elementami swoich prac zestaw sznurków do samodzielnego połączenia.
PRZYDATNE INFORMACJE
- Warsztat skierowany jest do osób początkujących, które nie miały jeszcze doświadczenia z ceramiką lub miały niewielkie i chcą poznać podstawy techniki.
- Zachęcamy do rozważnego doboru stroju ze względu na praktyczny charakter warsztatu i możliwość zabrudzenia ubrań. Zapewniamy fartuchy ochronne.
- Ze względu na charakter techniki, gotowe rzeźby będzie można odebrać dopiero po wypale, w późniejszym terminie, ustalonym z osobami uczestniczącymi w warsztatach.
- Aby zapewnić komfort pracy warsztat rozpisany jest na 3 godziny, jednak pozostanie do końca warsztatów zależy od chęci każdej osoby uczestniczącej.
PROWADZENIE
Weronika Adamska – pracowniczka działu edukacji w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się malarstwem, grafiką warsztatową, tworzeniem obiektów oraz instalacji artystycznych. W procesie twórczym lubi eksperymentować, ale też uczyć tych eksperymentów innych. Pracowała jako malarka-animatorka przy filmie „Chłopi”. Ma na swoim koncie trzy wystawy indywidualne oraz udział w kilkunastu wystawach grupowych w Polsce i zagranicą.
KUP BILET!
BILETY W KASIE MUZEALNEJ SPRZEDAJEMY DO GODZINY 17:30.