DLA KOGO?
Wydarzenie dla osób powyżej 15. roku życia.
DOSTĘPNOŚĆ
Więcej informacji: dostepnosc@ethnomuseum.pl; tel. 502 955 534 (możliwość wysłania SMS).
O WYDARZENIU
Podczas warsztatów nauczymy się pieśni weselnych z regionu opoczyńskiego. Odkryjemy bogactwo symboliki ukrytej w melodiach i tekstach, poznając jednocześnie kolejne elementy tradycyjnego obrzędu weselnego. Porozmawiamy o tym, jak postrzegany był ślub, szczególnie przez panny młode, których perspektywa nie zawsze współgrała z romantyczną wizją wesela. Zastanowimy się nad znaczeniem tego obrzędu dla XX-wiecznych etnografów, którzy doszukiwali się w nim „istoty” kultury ludowej. A przede wszystkim wspólnie zaśpiewamy pieśni, które miały chronić i wspierać młodą parę w ich drodze przez obrzędowe rytuały.
PROWADZENIE
Joanna Skowrońska – etnolożka, śpiewaczka specjalizująca się w badaniu i wykonawstwie tradycyjnej muzyki z terenów Polski, Ukrainy i Chorwacji). Prowadzi nagrania terenowe, warsztaty, koncertuje (w zespołach Kust, Pieśni Piękne, Z Lasu), zajmuje się także działalnością wydawniczą, publicystyczną. Członkini Fundacji Muzyka Zakorzeniona i Ważka oraz autorka archiwów internetowych polskiej muzyki tradycyjnej.
Zofia Gajda – śpiewaczka i tancerka opoczyńska. W repertuarze ma głównie przyśpiewki, pieśni weselne i powszechne. Przez kilka lat związana była z Zespołem Śpiewaczym „Aleksandrowianie”. Tradycje muzyczne wyniosła z domu rodzinnego – większość pieśni zapamiętała od babci – gawędziarki, śpiewaczki i tancerki – Stanisławy Urbańczyk z Zychorzyna. Zajmuje się także rękodziełem; tworzy palmy, kwiaty z bibuły, pająki.
Julia Grudzień – absolwentka etnologii i antropologii kulturowej oraz studentka Artes Liberales na Uniwersytecie Warszawskim, pracowniczka działu edukacji w PME. Interesuje się teoriami związanymi z krytycznymi studiami nad dziedzictwem i ich praktycznym zastosowaniem w muzealnictwie. Prowadzi badania dotyczące kolonialnej fotografii w archiwach.